Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Desloratadin v kombinaci s montelukastem potlačuje tvorbu papul v tlakovém testu a je účinný v léčbě pozdní tlakové kopřivky

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 7.6.2008

Desloratadin v kombinaci s montelukastem potlačuje tvorbu papul v tlakovém testu a je účinný v léčbě pozdní tlakové kopřivky

Pozdní tlaková kopřivka patří mezi fyzikální kopřivky. Jsou pro ni typické svědivé, citlivé nebo dokonce bolestivé papuly a otoky, ke kterým dochází v místech vystavených tlaku nejčastěji v oblasti pasu, plosek nohou a dlaní. Reakce mnohdy pacientům velmi znepříjemňují život.

Projevy se typicky vyvíjejí za 3–12 hodin po působení tlaku a přetrvávají až 24 hodin. Někdy se na postižených místech mohou objevit také puchýře, a někdy mají pacienti dokonce i celkové příznaky, jako je teplota a malátnost, v některých případech byla popsána i obstrukce uretry s poruchou odtoku moči. Tlaková kopřivka musí být rozlišena od dermografismu. Ten je způsoben mechanickými traumaty, jako je tření, a reakce se vyvine během několika minut a rychle i mizí.

Průběh tlakové kopřivky je variabilní a může trvat mnoho let s remisemi a exacerbacemi. Léčba je většinou neúspěšná. Používají se antileukotrieny, antihistaminika, nesteroidní antirevmatika, kolchicin, sulfasalazin, intravenózní imunoglobuliny a topické steroidy. K plnému zvládnutí onemocnění jsou však někdy nutné celkově podávané steroidy, pochopitelně za cenu vedlejších účinků.

Cílem studie italských autorů bylo stanovit účinnost kombinace desloratadinu a montelukastu v léčbě pozdní tlakové kopřivky. Studie se zúčastnilo 36 pacientů s touto diagnózou. Byli náhodně rozděleni do 3 skupin. Jedna dostávala desloratadin a placebo, jedna montelukast a desloratadin a poslední dostávala pouze placebo.

U všech pacientů byl proveden test tlakem na pokožku. Pacienti, jimž byl podán desloratadin a placebo nebo desloratadin a montelukast, měli v 70. vteřině testu signifikantně menší papulu něž pacienti léčení placebem. Nejlepšího výsledku bylo dosaženo podáním kombinace desloratadin a montelukast.

Studie prokázala, že desloratadin jak samotný, tak při podání v kombinaci s montelukastem je účinný v léčbě pozdní tlakové kopřivky a může pacienty ušetřit léčby kortikoidy.

(van)

Zdroj: Nettis E, a spol. Br J Dermatol 2006;155:1279–1282.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba antacidy v těhotenství zvyšuje riziko astmatu u dítěte

Pokud matka užívá během těhotenství antacida, vede to u jejího dítěte ke zvýšení rizika astmatu až o polovinu. Vyplývá to ze sdělení doktorky Elizabeth Yenové z bostonské nemocnice, které prezentovala ve Filadelfii na každoročním setkání Americké společnosti alergologů a imunologů.

Analýza bronchoalveolární laváže identifikuje podtyp astmatu

Vědci z lékařské fakulty při Texaské univerzitě v Galvestonu zjistili, že typ a množství exprese cytokinu v tekutině z bronchoalveolární laváže (BAL) může sloužit pro rozlišení různých podtypů astmatu a může v budoucnosti pomoci vybrat optimální léčbu.

Nosní sprej s mometazonfuroátem – přehled bezpečnosti a celkových nežádoucích účinků

Vývoj lékových forem obsahujících kortikoidy k místnímu podání na nosní sliznici vedl k omezování léčby celkově podávanými kortikoidy.Všechny novinky