Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Desloratadin neovlivňuje při současném podání sérové hladiny montelukastu

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 6.12.2013

Desloratadin neovlivňuje při současném podání sérové hladiny montelukastu

Alergická rinitida je chronické zánětlivé onemocnění s významným dopadem na život pacienta. V některých případech je nutná kombinační léčba. Pokud jsou však podávány současně dvě aktivní látky, je nezbytné prokázat, že mezi nimi nedochází k interakci, která by mohla ovlivnit účinnost či bezpečnost takové léčby. Ačkoliv účinnost kombinace desloratadinu a montelukastu v terapii astmatu a alergické rinitidy má prokazatelné výhody, data týkající se farmakokinetické interakce těchto dvou látek jsou nedostatečná.

Cílem aktuální práce bylo zhodnotit vliv desloratadinu na sérové hladiny montelukastu. Jednalo se o prospektivní zkříženou studii, která zahrnula 23 zdravých dobrovolníků (12 mužů a 11 žen) ve věku 22–25 let. Ti v první fázi dostali orálně 10 mg montelukastu s 250 ml vody, v druhé (o 10 dnů později) 10 mg montelukastu ve fixní kombinaci s 5 mg desloratadinu. V intervalech 2, 3 a 4 hodin po aplikaci léčiv jim byly odebrány krevní vzorky, které byly uchovávány při –80 °C. V nich byly posléze stanoveny plazmatické koncentrace montelukastu.

Průměrné koncentrace montelukastu se mezi fázemi nelišily (p > 0,05), ale signifikantní rozdíly byly patrné v závislosti na čase (p < 0,05). Plochy pod křivkou na základě okrajových či kumulativních hodnot nebyly mezi fázemi odlišné v žádném z časových intervalů (p > 0,05).

Podle výsledků předkládané studie desloratadin neovlivňuje míru absorpce montelukastu, takže ani jeho biologická dostupnost by neměla být kombinační terapií alterována. Současná aplikace obou látek ve formě fixní kombinace tak může být považována za bezpečnou.

the

Zdroj: Cingi C. et al. Does desloratadine alter the serum levels of montelukast when administered in a fixed-dose combination? Laryngoscope 2013; 123: 2610–2614; doi: 10.1002/lary.24134

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Cílená léčba v terapii alergie na burské ořechy

Nové možnosti biologické léčby v terapii alergie na burské ořechy byly nedávno publikovány v časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology. V tenkém střevě takto alergických laboratorních myší vědci odhalili zvýšené množství enzymu Pim1 kinázy, jenž může představovat cílový protein nových biologik.

Prevalence ekzému v dospělosti a jeho spojitost s astmatem

Současné poznatky týkající se epidemiologie ekzému vzniklého v dospělosti jsou velice omezené. Američtí dermatologové ze St Luke's-Roosevelt Hospital a Beth Israel Medical Center v New Yorku a Northwestern University v Chicagu se proto rozhodli provést studii, která by blíže popsala prevalenci ekzému v dospělosti a také faktory spojené s jeho vznikem u jedinců ve Spojených státech.

Účinky nosního spreje mometazonfuroátu na oční příznaky alergické rýmy

Mometazonfuroát nosní sprej (MFNS) je účinný intranazální kortikosteroid užívaný při léčbě alergické rýmy. Jeho účinky na nazální symptomy jsou potvrzené několika studiemi, účinky na oční příznaky ale byly dosud zmiňovány jen okrajově.Všechny novinky