Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Desloratadin neovlivňuje při současném podání sérové hladiny montelukastu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 6.12.2013

Desloratadin neovlivňuje při současném podání sérové hladiny montelukastu

Alergická rinitida je chronické zánětlivé onemocnění s významným dopadem na život pacienta. V některých případech je nutná kombinační léčba. Pokud jsou však podávány současně dvě aktivní látky, je nezbytné prokázat, že mezi nimi nedochází k interakci, která by mohla ovlivnit účinnost či bezpečnost takové léčby. Ačkoliv účinnost kombinace desloratadinu a montelukastu v terapii astmatu a alergické rinitidy má prokazatelné výhody, data týkající se farmakokinetické interakce těchto dvou látek jsou nedostatečná.

Cílem aktuální práce bylo zhodnotit vliv desloratadinu na sérové hladiny montelukastu. Jednalo se o prospektivní zkříženou studii, která zahrnula 23 zdravých dobrovolníků (12 mužů a 11 žen) ve věku 22–25 let. Ti v první fázi dostali orálně 10 mg montelukastu s 250 ml vody, v druhé (o 10 dnů později) 10 mg montelukastu ve fixní kombinaci s 5 mg desloratadinu. V intervalech 2, 3 a 4 hodin po aplikaci léčiv jim byly odebrány krevní vzorky, které byly uchovávány při –80 °C. V nich byly posléze stanoveny plazmatické koncentrace montelukastu.

Průměrné koncentrace montelukastu se mezi fázemi nelišily (p > 0,05), ale signifikantní rozdíly byly patrné v závislosti na čase (p < 0,05). Plochy pod křivkou na základě okrajových či kumulativních hodnot nebyly mezi fázemi odlišné v žádném z časových intervalů (p > 0,05).

Podle výsledků předkládané studie desloratadin neovlivňuje míru absorpce montelukastu, takže ani jeho biologická dostupnost by neměla být kombinační terapií alterována. Současná aplikace obou látek ve formě fixní kombinace tak může být považována za bezpečnou.

the

Zdroj: Cingi C. et al. Does desloratadine alter the serum levels of montelukast when administered in a fixed-dose combination? Laryngoscope 2013; 123: 2610–2614; doi: 10.1002/lary.24134

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky