Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Cílená léčba v terapii alergie na burské ořechy

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 30.11.2013

Cílená léčba v terapii alergie na burské ořechy

Nové možnosti biologické léčby v terapii alergie na burské ořechy byly nedávno publikovány v časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology. V tenkém střevě takto alergických laboratorních myší vědci odhalili zvýšené množství enzymu Pim1-kinázy, jenž může představovat cílový protein nových biologik.

Podle autora studie dr. Gelfanda hrají Pim1-kináza a s ní asociovaný transkripční faktor Runx3 kruciální roli v patogenezi alergické reakce na burské ořechy, a tvoří tak potencionální cíle terapie této a možná také dalších potravinových alergií. Pim1-kináza se účastní řady signálních drah a vyskytuje se mimo jiné na T-lymfocytech a eozinofilech, transkripční faktor Runx3 je zapojen do regulace diferenciace T-lymfocytů.

Myší modely potravinové alergie potvrdily zvýšené hodnoty Pim1-kinázy v tenkém střevě u alergických laboratorních myší, které požily burské ořechy, zatímco Runx3 mRNA u těchto myší prokazatelně poklesla. Po podání molekul inhibujících aktivitu Pim1-kinázy myši nadále nevykazovaly klinické příznaky spojené s potravinovou alergií, například průjem. Histamin po podání léčebné látky poklesl téměř k bazálním hodnotám, množství mastocytů, eozinofilů, CD4 a CD8 T-lymfocytů vzrostlo po kontaktu s alergenem pouze nepatrně. V hodnotách cytokinů asociovaných s alergickou reakcí, IL-4, IL-6 a IL-13, byl rovněž zaznamenán pokles.

Publikovaná data v první řadě odhalila významnou roli Pim1-kinázy a transkripčního faktoru Runx3 v patogenezi alergické reakce na burské ořechy, a nabídla tak nové terapeutické možnosti využitelné při kontrole s ní spojených příznaků.

(veri)

Zdroj: National Jewish Health. New Target Discovered For Treatment Of Peanut Allergy. Medical News Today. MediLexicon, 5 November 2012. Dostupné na www.medicalnewstoday.com

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prevalence ekzému v dospělosti a jeho spojitost s astmatem

Současné poznatky týkající se epidemiologie ekzému vzniklého v dospělosti jsou velice omezené. Američtí dermatologové ze St Luke's-Roosevelt Hospital a Beth Israel Medical Center v New Yorku a Northwestern University v Chicagu se proto rozhodli provést studii, která by blíže popsala prevalenci ekzému v dospělosti a také faktory spojené s jeho vznikem u jedinců ve Spojených státech.

Účinky nosního spreje mometazonfuroátu na oční příznaky alergické rýmy

Mometazonfuroát nosní sprej (MFNS) je účinný intranazální kortikosteroid užívaný při léčbě alergické rýmy. Jeho účinky na nazální symptomy jsou potvrzené několika studiemi, účinky na oční příznaky ale byly dosud zmiňovány jen okrajově.

Neuropsychiatrické reakce po montelukastu

Montelukast je dnes jedním z nejužívanějších léčiv pro léčbu perzistentního astmatu. Řada doporučených postupů, např. Španělský doporučený postup pro léčbu astma (GEMA) či guidelines Globální iniciativy pro astma (GINA), popisuje leukotrienové inhibitory jako důležitou součást terapie středního až mírně pokročilého astmatu.Všechny novinky