Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Cílená léčba v terapii alergie na burské ořechy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 30.11.2013

Cílená léčba v terapii alergie na burské ořechy

Nové možnosti biologické léčby v terapii alergie na burské ořechy byly nedávno publikovány v časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology. V tenkém střevě takto alergických laboratorních myší vědci odhalili zvýšené množství enzymu Pim1-kinázy, jenž může představovat cílový protein nových biologik.

Podle autora studie dr. Gelfanda hrají Pim1-kináza a s ní asociovaný transkripční faktor Runx3 kruciální roli v patogenezi alergické reakce na burské ořechy, a tvoří tak potencionální cíle terapie této a možná také dalších potravinových alergií. Pim1-kináza se účastní řady signálních drah a vyskytuje se mimo jiné na T-lymfocytech a eozinofilech, transkripční faktor Runx3 je zapojen do regulace diferenciace T-lymfocytů.

Myší modely potravinové alergie potvrdily zvýšené hodnoty Pim1-kinázy v tenkém střevě u alergických laboratorních myší, které požily burské ořechy, zatímco Runx3 mRNA u těchto myší prokazatelně poklesla. Po podání molekul inhibujících aktivitu Pim1-kinázy myši nadále nevykazovaly klinické příznaky spojené s potravinovou alergií, například průjem. Histamin po podání léčebné látky poklesl téměř k bazálním hodnotám, množství mastocytů, eozinofilů, CD4 a CD8 T-lymfocytů vzrostlo po kontaktu s alergenem pouze nepatrně. V hodnotách cytokinů asociovaných s alergickou reakcí, IL-4, IL-6 a IL-13, byl rovněž zaznamenán pokles.

Publikovaná data v první řadě odhalila významnou roli Pim1-kinázy a transkripčního faktoru Runx3 v patogenezi alergické reakce na burské ořechy, a nabídla tak nové terapeutické možnosti využitelné při kontrole s ní spojených příznaků.

(veri)

Zdroj: National Jewish Health. New Target Discovered For Treatment Of Peanut Allergy. Medical News Today. MediLexicon, 5 November 2012. Dostupné na www.medicalnewstoday.com

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky