Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Bezpečnost léčby mometazonem u perzistujícího astmatu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 12.3.2011

Bezpečnost léčby mometazonem u perzistujícího astmatu

Pokud u pacientů s perzistujícím astmatem není efektivní monoterapie inhalačními kortikosteroidy, doporučuje se jako vhodná náhrada kombinace inhalačního kortikosteroidu a dlouhodobě působícího beta2-agonisty. Studie, kterou provedli argentinští lékaři, popisovala a hodnotila účinnost a dlouhodobou bezpečnost této kombinované terapie. Publikována byla v prosinci 2010 v odborném medicínském periodiku Journal of Asthma.

Lékaři do své 52 týdnů trvající randomizované, zaslepené, multicentrické studie zahrnuli celkem 404 pacientů ve věku od 12 let. Ti byli rozděleni podle dávky předchozí kortikosteroidní léčby (střední a vysoká) a poté randomizováni do dvou skupin. Jedné skupině byla dvakrát denně podávána kombinace mometazonfuorát/formoterol (v dávkách 200 a 10 mg, resp. 400 a 10 mg) a druhé pak kombinace flutikazonpropionát/salmeterol v dávce 250 a 50 mg, resp. 500 a 50 mg). Sledován byl jak počet, tak i procento pacientů, u nichž se vyskytly nežádoucí účinky. Hodnoceny byly i plazmatické hladiny kortizolu, oční změny, plicní funkce, a také jak často byli pacienti nuceni užít úlevovou medikaci. Výsledky byly velice zajímavé.

U všech skupin byl prokázán stejný počet vedlejších účinků, které musely být urgentně řešeny. Mezi nejčastější patřily bolesti hlavy a dysfonie. Povaha i četnost nežádoucích účinků a pokles plazmatické hladiny kortizolu byly ve skupině užívající mometazon/formoterol podobné jako ve skupině užívající flutikazon/salmeterol, přičemž ani v jedné skupině nepřesáhly 2–6 %. Co se očních obtíží týče, léčba musela být přerušena pouze u třech pacientů. Kombinace mometazon/formoterol vykazovala u pacientů rapidní zlepšení plicních funkcí, snížení příznaků astmatu a také méně časté užívání tzv. záchranné medikace.

Argentinská studie tedy potvrdila, že kombinovanou terapii mometazonfuorát/formoterol lze bez problémů aplikovat i u pacientů s perzistujícím astmatem. Tato terapie je bezpečná a pacienty dobře tolerovaná.

(kam)

Zdroj: Maspero J. F. et al: Long-term safety of mometasone furoate/formoterol combination for treatment of patients with persistent asthma. J Asthma. 2010 Dec; 47 (10): 1106–15.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Spojitost mezi suicidalitou a alergickou rhinitidou

Je známým faktem, že na jaře dochází k většímu počtu sebevražd než v ostatních ročních obdobích. Proč tomu tak je, není ovšem zcela objasněno. Bylo by tu jedno eventuální vysvětlení, a to sice možná spojitost s výskytem sezonní pylové alergie.

Pozvánka na sympozium ALERGIE 2011 - "pověry, mýty, fakta"

Kolegyně a kolegové, s jarem se blíží pylová sezóna a s ní i naše tradiční setkání ALERGIE 2011. Přijďte se s námi zamyslet nad pověrami, mýty a fakty v naší každodenní praxi.

Alergie na mobilní telefon?

Popularita mobilních telefonů během posledních deseti let celosvětově dramaticky vzrostla. Kombinace tohoto faktoru a nabídek mobilních operátorů na neomezená volání za fixní cenu vedla v poslední době k nárůstu výskytu lokálních alergických reakcí na kovové části mobilního telefonu obsahující nikl sulfát a šestimocný chrom.Všechny novinky