#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Bezpečnost léčby mometazonem u perzistujícího astmatu

12. 3. 2011

Pokud u pacientů s perzistujícím astmatem není efektivní monoterapie inhalačními kortikosteroidy, doporučuje se jako vhodná náhrada kombinace inhalačního kortikosteroidu a dlouhodobě působícího beta2-agonisty.

Pokud u pacientů s perzistujícím astmatem není efektivní monoterapie inhalačními kortikosteroidy, doporučuje se jako vhodná náhrada kombinace inhalačního kortikosteroidu a dlouhodobě působícího beta2-agonisty. Studie, kterou provedli argentinští lékaři, popisovala a hodnotila účinnost a dlouhodobou bezpečnost této kombinované terapie. Publikována byla v prosinci 2010 v odborném medicínském periodiku Journal of Asthma.

Lékaři do své 52 týdnů trvající randomizované, zaslepené, multicentrické studie zahrnuli celkem 404 pacientů ve věku od 12 let. Ti byli rozděleni podle dávky předchozí kortikosteroidní léčby (střední a vysoká) a poté randomizováni do dvou skupin. Jedné skupině byla dvakrát denně podávána kombinace mometazonfuorát/formoterol (v dávkách 200 a 10 mg, resp. 400 a 10 mg) a druhé pak kombinace flutikazonpropionát/salmeterol v dávce 250 a 50 mg, resp. 500 a 50 mg). Sledován byl jak počet, tak i procento pacientů, u nichž se vyskytly nežádoucí účinky. Hodnoceny byly i plazmatické hladiny kortizolu, oční změny, plicní funkce, a také jak často byli pacienti nuceni užít úlevovou medikaci. Výsledky byly velice zajímavé.

U všech skupin byl prokázán stejný počet vedlejších účinků, které musely být urgentně řešeny. Mezi nejčastější patřily bolesti hlavy a dysfonie. Povaha i četnost nežádoucích účinků a pokles plazmatické hladiny kortizolu byly ve skupině užívající mometazon/formoterol podobné jako ve skupině užívající flutikazon/salmeterol, přičemž ani v jedné skupině nepřesáhly 2–6 %. Co se očních obtíží týče, léčba musela být přerušena pouze u třech pacientů. Kombinace mometazon/formoterol vykazovala u pacientů rapidní zlepšení plicních funkcí, snížení příznaků astmatu a také méně časté užívání tzv. záchranné medikace.

Argentinská studie tedy potvrdila, že kombinovanou terapii mometazonfuorát/formoterol lze bez problémů aplikovat i u pacientů s perzistujícím astmatem. Tato terapie je bezpečná a pacienty dobře tolerovaná.

(kam)

Zdroj: Maspero J. F. et al: Long-term safety of mometasone furoate/formoterol combination for treatment of patients with persistent asthma. J Asthma. 2010 Dec; 47 (10): 1106–15.



Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partneři sekce
zentiva_logo

Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#