Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Atopici mají zvýšené riziko invazivních pneumokokových onemocnění

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 30.1.2010

Atopici mají zvýšené riziko invazivních pneumokokových onemocnění

Streptococcus pneumonie je celosvětově nejčastějším vyvolavatelem smrtelných infekčních onemocnění v rozvinutých i rozvojových zemích. Ročně na pneumokokovou infekci zemře na celém světě 1 milion dětí pod 5 let věku. Kromě invazivních pneumokokových onemocnění, jako jsou meningitida a sepse, je pneumokok také nejčastějším vyvolavatelem pneumonií a velice častým vyvolavatelem otitid.

Úmrtnost na pneumokoková onemocnění se podle věku pohybuje od 1,4 do 20,6 %. Ve zvýšeném riziku jsou pacienti s poruchou imunity, kojenci, batolata, lidé starší 65 let a pacienti s chronickým plicním onemocněním. Onemocní ale i dosud zdraví jedinci a i u nich mohou nastat vážné následky.

V poslední době bylo prokázáno, že ve zvýšeném riziku jsou i pacienti s astmatem. Proto poradní výbor pro očkování ve Spojených státech doporučil očkovat dospělé astmatiky jednou dávkou 23valentní pneumokokové polysacharidové vakcíny.

Ostatní alergická onemocnění mají podobné imunologické odchylky jako alergické astma. Zatím však nebylo známo, zda pacienti trpící jinými alergickými nemocemi, než je astma, jsou k pneumokokovým onemocněním náchylnější. Lékaři proto prozkoumali zdravotní záznamy 3 941 obyvatel Rochesteru v Minnesotě z let 1964–1983. Nalezli 174 případů závažného pneumokokového onemocnění. V porovnání s 348 zdravými kontrolami měli tito pacienti 2x vyšší výskyt alergických onemocnění.

Autoři konstatují, že nejen astma, ale i ostatní alergické nemoci zvyšují riziko závažného pneumokokového onemocnění.

(van)

Zdroj: Journal of Allergy and Clinical Immunology, Volume 125, Issue 1, Pages 217–221. doi: 10.1016/j.jaci.2009.10.045

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Anafylaxe po metylprednisolonu

Kortikosteroidy jsou jedním ze základních léků používaných při léčbě alergických reakcí a astmatu. Je ale známo, že tyto léky mohou vzácně alergickou reakci i samy vyvolat.

Ovlivnění dýchacích cest lidí prostředím v koňských stájích

Celkem 5,5 % švédské populace jezdí na koni v nebo má vlastního koně. Ve Švédsku žije 300 000 koní a situace je obdobná i v jiných evropských zemích.

Pseudopotravinová alergie vyvolaná kontaminací latexovými alergeny z rukavic používaných při zpracování potravin

Alergie na přírodní latex je problémem nejen při profesní expozici; v západních zemích je popisována až u 18 % zdravotníků. Trpí jí také 1 % lidí, kteří s latexem přicházejí do styku pouze v běžném životě.Všechny novinky