Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Astma způsobené alergií na kambalu u třech pracovníků sádek

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 16.12.2010

Astma způsobené alergií na kambalu u třech pracovníků sádek

Alergie na ryby patří u pracovníků v rybářství mezi poměrně časté alergie. Případ tří dělníků třídících ryby na sádkách popsali ve své práci španělští lékaři. Všichni dělníci vykazovali příznaky rinokonjuktivitidy a astmatu, jejich stav dokonce vyžadoval denní užívání kortikosteroidů a bronchodilatancií. Jako vyvolávající alergen se podařilo identifikovat kambalu velkou.

Kambala velká (Psetta maxima) je plochá mořská ryba, která se nejčastěji vyskytuje v severním Atlantiku, v Severním a Baltském moři a ulovena byla i ve Středozemním či Černém moři. Dorůstá délky kolem 80 cm, její maximální délka je kolem jednoho metru. Ve Španělsku se chová od roku 1980 a v současnosti tato země pokrývá 75 % celosvětové produkce.

Kazuistika

Španělští autoři ve své kazuistice popisují případ tří dělníků ve věku 26, 31 a 33 let pracujících na rybí farmě. Všichni dělníci na farmě pracovali již několik let, když se u nich začaly projevovat první příznaky alergické rinokonjunktivitidy a astmatu. U všech se příznaky objevovaly většinou brzo po příchodu na ranní směnu a během dne nabývaly na intenzitě. Naopak o víkendech nebo svátcích si dělníci na žádné obtíže nestěžovali. U dvou dělníků se alergie projevovala na rukou a předloktí, když třídili jednotlivé kambaly podle velikosti. Všichni také uvedli, že čas od času kambaly jedli.

Lékaři u všech třech pracovníků provedli prick testy na různé alergeny od pylů trav až po epitelie domácích zvířat. Stejně tak provedli i orální testy se syrovým i vařeným masem kambaly, tresky, sardinek, makrely, žraloka, kranase, štikozubce a několika dalších ryb.

Výsledky kožních testů byly u všech dělníků pozitivní na roztoče a pyly trav a naopak negativní na plísně, kočičí a psí epitelie a latex. Co se perorálních testů týče, ty byly u kambaly pozitivní u dvou ze třech pacientů. Jako vyvolávající alergen byl v jednom případě identifikován parvalbumin, ve zbývajících dvou případech se na alergické reakci podílelo alergenů více. Za vyvolávající příčinu pak lékaři označili aerosol, který tyto alergeny obsahuje a který vzniká při zpracování ryb na rybí farmě.

(kam)

Zdroj: Pérez Carral C. et al.: Occupational asthma caused by turbot allergy in 3 fish-farm workers., J Investig Allergol Clin Immunol. 2010; 20 (4): 349–351.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Montelukast v léčbě akutního astmatu

Nedávná klinická studie potvrdila, že přidání montelukastu k běžné terapii akutní exacerbace astmatu vede k výraznému zlepšení vrcholové výdechové rychlosti (peak expiratory flow, PEF). Montelukast, který patří k antagonistům leukotrienových receptorů (LTRA), je již několik let používán v léčbě chronického astmatu. Výsledky této malé randomizované studie však poukazují na jejich prospěšný vliv i u akutních forem astmatu.

Hypersenzitivita k cefalosporinům nemusí znamenat zkříženou reaktivitu na peniciliny

Prospektivní případová studie potvrdila, že pouze čtvrtina pacientů s anafylaktickou reakcí na cefalosporiny podobně reaguje i na peniciliny. Zdá se však, že do této množiny nemusí patřit aztreonam a karbapenemy.

Užívání paracetamolu v raném dětství nesouvisí se vznikem astmatu

Paracetamol je po desetiletí jedním z nejpoužívanějších analgetik a antipyretik v dětském věku. Dva roky stará mezinárodní studie přišla se znepokojujícími závěry, že se právě tato účinná látka významným způsobem podílí na vzniku astmatu a dalších alergických onemocnění.Všechny novinky