Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Astma v menopauze

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 23.9.2010

Astma v menopauze

Ženské pohlavní hormony hrají důležitou roli při onemocněních respiračního traktu, zejména astmatu. Projevy astmatu se mění během menstruačního cyklu i v graviditě. Během menopauzy, která u většiny žen nastává okolo padesáti let věku, se může astma zhoršit nebo se objeví zcela nově. Menopauzálním astmatem trpí 18 % z celkového počtu astmatiček.

Ve většině takových případů není tento typ astmatu spojen s atopií, ale pojí se s recidivující sinusitidou, kopřivkami, přecitlivělostí na aspirin a nesteroidní antiastmatika a intoleranci inhibitorů angiotenzin konvertujícího enzymu. Imunologická podstata tohoto typu astmatu je jiná než astmatu atopického. Léčba často vyžaduje podávání celkových steroidů.

Při výzkumu podstaty menopauzálního astmatu hodnotili italští lékaři zánětlivé ukazatele ve sputu, vydechovaném vzduchu a v moči astmatiček. Ženy s menopauzálním astmatem měly podstatně vyšší koncentrace neutrofilních granulocytů v indukovaném sputu než ženy s premenopauzálním astmatem, u kterých převažovaly eozinofily.

Hladiny estradiolu byly u žen s menopauzálním astmatem nižší než u stejně starých zdravých žen. Zánětlivé ukazatele leukotrienů byly ve vydechovaném vzduchu i v moči srovnatelné u obou skupin astmatiček.

Menopauzální astma je odlišným biologickým typem astmatu, které má těžší průběh, jeho podkladem je neutrofilní zánět. Je ovlivněno hladinami hormonů. Závažností a horší odpovědí na léčbu kortikoidy se řadí k těžkému typu astmatu, které je známé i u mladších žen a u mužů.

(van)

Zdroj: Allergy 2010; 65: 1306–1312; doi: 10.1111/j.1398-9995.2009.02314.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kopřivka a infekce

K projevům kopřivky na kůži patří zarudlé edematózní svědivé kožní eflorescence velikosti od drobných pupínků až po plošné několikacentimetrové projevy. Jejich lokalizace se může rychle měnit, mizí a znovu se objevují. Mohou svědit, pálit, brnět a tyto problémy bývají nejčastější v noci.

Účinná inhalační technika kortikoidů u kojenců a malých dětí

Astma v kojeneckém a předškolním věku je obtížně rozpoznatelné od prostých hvízdavých bronchitid při virových infekcích. V některých případech je nutné vyčkat se stanovením diagnózy několik let. Léčba takových stavů se ale řídí podle závažnosti a četnosti obtíží bez ohledu na to, zda již je diagnóza upřesněna, či nikoliv.

Léčba astmatu v kojeneckém, batolecím a předškolním věku

Prvním předpokladem správné léčby je správná diagnóza. Kojenci a děti v předškolním věku mají velmi často některé příznaky astmatu, ale o astma se jednat ještě nemusí.Všechny novinky