Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Antagonisté leukotrienových receptorů při zmírnění očních alergických příznaků

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 28.2.2014

Antagonisté leukotrienových receptorů při zmírnění očních alergických příznaků

Metaanalýza publikovaných studií ukázala, že antagonisté leukotrienových receptorů jsou při zmírnění příznaků alergické konjunktivitidy u dospělých účinnější než placebo, ale méně účinné než perorální antihistaminika. Výrazné snížení skóre očních příznaků bylo zjištěno také při kombinaci obou skupin přípravků.

Leukotrieny jsou zapojeny v patogenezi sezónní i celoroční alergické konjunktivitidy (často spojené s alergickou rýmou) a jarní a atopické keratokonjunktivity. Cílem studie britských autorů bylo zhodnotit dosavadní důkazy o vlivu antagonistů leukotrienových receptorů na oční alergické symptomy a porovnat je s další dostupnou léčbou.

Při systematickém průzkumu literatury našli 18 studií s montelukastem pouze u alergické konjunktivitidy. Metaanalýzu bylo možné provést u 6 studií s pacienty se sezónní alergickou konjunktivitidou, kteří byli léčeni po dobu 2 týdnů. Montelukast snížil skóre příznaků (od 0 = mírné do 3 = závažné) statisticky významně více než placebo, rozdíl průměrného poklesu oproti vstupní hodnotě činil 0,10 (p < 0,00001). Ve 3 studiích byl montelukast porovnáván s perorálními antihistaminiky. Pokles skóre očních příznaků byl o 0,08 větší při podávání antihistaminik (p = 0,007). Dvě studie porovnávaly kombinaci montelukastu s perorálními antihistaminiky s placebem. Zde byl rozdíl v poklesu skóre očních příznaků 0,30 ve prospěch kombinované aktivní léčby (p < 0,00001).

Je však ještě třeba zjistit, zda mají antagonisté leukotrienových receptorů a perorální antihistaminika v léčbě alergické konjunktivitidy synergické účinky. Výzkum účinků montelukastu u alergických očních příznaků je třeba rozšířit.

(zza)

Zdroj: Gane J., Buckley R. Leukotriene receptor antagonists in allergic eye disease: a systematic review and meta-analysis. J Allergy Clin Immunol Pract. 2013 Jan; 1 (1): 65–74; doi: 10.1016/j.jaip.2012.07.001

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky