Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Antagonisté leukotrienových receptorů při zmírnění očních alergických příznaků

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 28.2.2014

Antagonisté leukotrienových receptorů při zmírnění očních alergických příznaků

Metaanalýza publikovaných studií ukázala, že antagonisté leukotrienových receptorů jsou při zmírnění příznaků alergické konjunktivitidy u dospělých účinnější než placebo, ale méně účinné než perorální antihistaminika. Výrazné snížení skóre očních příznaků bylo zjištěno také při kombinaci obou skupin přípravků.

Leukotrieny jsou zapojeny v patogenezi sezónní i celoroční alergické konjunktivitidy (často spojené s alergickou rýmou) a jarní a atopické keratokonjunktivity. Cílem studie britských autorů bylo zhodnotit dosavadní důkazy o vlivu antagonistů leukotrienových receptorů na oční alergické symptomy a porovnat je s další dostupnou léčbou.

Při systematickém průzkumu literatury našli 18 studií s montelukastem pouze u alergické konjunktivitidy. Metaanalýzu bylo možné provést u 6 studií s pacienty se sezónní alergickou konjunktivitidou, kteří byli léčeni po dobu 2 týdnů. Montelukast snížil skóre příznaků (od 0 = mírné do 3 = závažné) statisticky významně více než placebo, rozdíl průměrného poklesu oproti vstupní hodnotě činil 0,10 (p < 0,00001). Ve 3 studiích byl montelukast porovnáván s perorálními antihistaminiky. Pokles skóre očních příznaků byl o 0,08 větší při podávání antihistaminik (p = 0,007). Dvě studie porovnávaly kombinaci montelukastu s perorálními antihistaminiky s placebem. Zde byl rozdíl v poklesu skóre očních příznaků 0,30 ve prospěch kombinované aktivní léčby (p < 0,00001).

Je však ještě třeba zjistit, zda mají antagonisté leukotrienových receptorů a perorální antihistaminika v léčbě alergické konjunktivitidy synergické účinky. Výzkum účinků montelukastu u alergických očních příznaků je třeba rozšířit.

(zza)

Zdroj: Gane J., Buckley R. Leukotriene receptor antagonists in allergic eye disease: a systematic review and meta-analysis. J Allergy Clin Immunol Pract. 2013 Jan; 1 (1): 65–74; doi: 10.1016/j.jaip.2012.07.001

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Perzistující astma zvyšuje riziko chronické renální insuficience

Chronická ledvinná insuficience je rostoucí společenský problém s poměrně dobře známými rizikovými faktory. Nicméně další faktory přispívající ke vzniku tohoto onemocnění zůstávají neobjasněny. Systémový zánět u astmatu hraje významnou roli v rozvoji jiných onemocnění. Proto tato studie zkoumá, zdali rostoucí prevalence astmatu také zvyšuje riziko vzniku chronické renální insuficience (CHRI).

Nosní výplachy vodou z kohoutku v podpůrné léčbě sezónní alergické rinitidy

Alergická rinitida je onemocnění významně snižující kvalitu života pacientů. Proto je snaha podpořit standardní léčbu onemocnění i dalšími podpůrnými metodami. Jednu z nich představují např. nosní výplachy.

Probiotika v léčbě alergické rinitidy

Ve vyspělých zemích trpí až 30 % populace nějakou formou atopie, mezi něž se řadí i alergická rinitida. Ačkoliv na toto onemocnění zatím neexistuje žádný kauzální lék, zdá se, že probiotika mají kromě svých pozitivních účinků na trávicí systém i potenciál v léčbě alergické rinitidy.Všechny novinky