Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alternativní medicína v léčbě alergických onemocnění

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 23.5.2011

Alternativní medicína v léčbě alergických onemocnění

Vzhledem k tomu, že alergická onemocnění patří mezi chronická a ani moderní medicína většinou neumí odstranit samotnou příčinu alergie, zajímá se mnoho pacientů a jejich rodin o možnosti alternativní léčby. Přestože okamžitá účinnost alternativních léků je obvykle výrazně nižší než u klasických prostředků moderní medicíny, výhodou je často jejich bezpečnost, výborná snášenlivost a možnost dlouhodobého užívání.

Tradiční čínská medicína v západní praxi

I když moderní západní medicína je ochotná přijímat prvky tradiční čínské medicíny a jiných alternativních přístupů, účinnost a bezpečnost jejich přípravků zkoumá obvyklými postupy, tedy v rámci preklinických i klinických studií. V poslední době proběhlo několik studií, které zkoumaly možnost použití tradiční čínské medicíny u astmatu a alergické rýmy a v preklinických zkouškách byly získány celkem slibné výsledky léčby potravinové alergie na arašídy.

Rostlinné léky a astma

Přestože některé klasické léky úspěšně potlačují projevy vážnějších případů astmatu, mohou mít i nežádoucí účinky a jejich efekt často není trvalý. Také proto se zaměřuje pozornost i na rostlinné léky, které se v rámci tradiční čínské medicíny používají v léčbě astmatu již po staletí. V některých klinických studiích bylo zjištěno, že rostlinné léky jsou při léčbě astmatu účinné, avšak jejich účinnost je v porovnání s používanými kortikoidy nižší. Na druhou stranu na rozdíl od kortikoidů mají rostlinné přípravky podstatně méně nežádoucích účinků.

Rostlinné léky a potravinová alergie

Na rozdíl od léčby astmatu nebo alergické rýmy neexistuje mnoho studií, které by zkoumaly možnost použití alternativní léčby u potravinových alergií. V poslední době se však objevila studie hodnotící účinnost rostlinných léků při léčbě alergie na arašídy. Jedná se zatím především o preklinické výsledky, je však pravděpodobné, že v budoucnu se s využitím alternativních léků v léčbě potravinových i jiných alergií budeme setkávat ještě častěji.

(vek)

Zdroj:

Li X. M.: Complementary and alternative medicine in pediatric allergic disorders. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2009 Apr; 9 (2): 161–7.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Život v oblasti s vysokou kriminalitou může zhoršovat průběh astmatu u dětí

Podle závěrů studie prezentované na konferenci Pediatric Academic Societies může kontakt s násilnou kriminalitou u dětí vyvolávat exacerbace astmatu.

Hodnocení kvality života a její závislost na tíži nemoci u dětí s atopickou dermatitidou

Atopická dermatitida je zánětlivé kožní onemocnění charakterizované červenými papulami či vezikulami ve formě akutní a lichenifikací ve formě chronické. Pacienty trápí svědění, zřetelně viditelné kožní léze, ale i psychologické a společenské důsledky.

Nazální steroidy nebo radiofrekvenční turbinoplastika v léčbě alergické rhinitidy

Nazální kongesce je průvodním příznakem alergické rhinitidy. Ta je ve svém důsledku asociována se snížením kvality života a je velice obtížné ji léčit. Proto bylo cílem následující studie zhodnotit subjektivní i objektivní výsledky léčby nazální kongesce za využití buď intranazálních kortikoidů, nebo radiofrekvenční turbinoplastiky.Všechny novinky