Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alergie na neobvyklé domácí mazlíčky: v hlavní roli tři rodiny alergenů

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 7.7.2014

Alergie na neobvyklé domácí mazlíčky: v hlavní roli tři rodiny alergenů

Tradiční domácí mazlíčky, jako jsou pes či kočka, střídají neobvyklejší druhy zvířat. Fenoménem dnešní doby jsou drobní savci, ještěři i ptáci. I tato zvířata jsou však zdrojem mnoha alergenů. Predisponovaní jedinci jsou při expozici náchylní ke vzniku alergických rinitid, konjunktivitid, astmatu, až anafylaktického šoku.

Nové druhy domácích mazlíčků

Největší skupinu tvoří drobní savci, jejichž obliba stále stoupá. Současná socioekonomická situace nutí stále více rodin hledat bydlení v panelových domech, čímž dochází k ústupu popularity větších savců, jako jsou pes či kočka. Mezi nejčastěji pořizované patří psoun prériový, činčila, morče, fretka, pískomil, křeček, ježek, králík či myš. Při expozici alergenům z drobných savců dochází k iritaci horních i dolních cest dýchacích, se vznikem typických projevů ve formě alergické rinitidy nebo astmatu. Obdobné potíže také způsobuje kontakt se zástupci plazů, leguánem a ještěrkou. Při kousnutí se navíc mohou objevit případy silně svědících krustózních papul, situace ale může dospět až k rozvoji anafylaktického šoku. Alergeny z exotického ptactva mohou způsobit i alergickou alveolitidu. V domácnostech nejčastěji nalézáme korely, kanáry, andulky, papoušky, ale dokonce i sovy, bažanty či husy.

Nejčastější alergeny

Většina alergenů izolovaných z nových domácích mazlíčků je podobná těm, které se vyskytují u hospodářských zvířat. Alergeny tvoří tři velké rodiny: lipokaliny, sérové albuminy a sekretoglobiny. Rodina lipokalinových proteinů se nachází v srsti, slinách a moči. V organismu zvířat slouží jako transportní proteiny pro hydrofobní molekuly. Jejich průměrná velikost se pohybuje kolem 20 kDa. Vykazují značnou strukturní podobnost s lidskými lipokaliny. Mezi zástupce lipokalinů patří myší alergen Mus m 1, krysí Rat n 1 či psí Can f 1. Sérové albuminy mají průměrnou velikost 67 kDa a vykazují tendenci k IgE zprostředkované zkřížené reakci, přítomné u 20–30 % osob chovajících domácí mazlíčky. Patří mezi důležité inhalační alergeny, které nacházíme ve slinách a srsti zvířat. Po požití ale také způsobují potravinové alergie. Sekretoglobiny jsou silné alergeny vyskytující se u koček a dalších zvířat. Jejich funkce je neznámá, jsou produkovány potními a slinnými žlázami a následně vtírány do srsti. Malé partikule často zamořují domácí prostředí a při vdechnutí způsobují dýchací obtíže u predisponovaných jedinců. Nejznámějšími zástupci jsou alergeny Fel d 1 a Ory c 3.

Závěr

Podle epidemiologických studií raketově stoupá obliba domácího zvířectva. Ve Španělsku tak kupříkladu žije v 8,5 milionu domácností asi 20 milionů domácích mazlíčků – asi 5,5 milionu psů, 4 miliony koček, více než 7 milionů ptáků a okolo 4,5 milionu ryb. Výše zmíněných „nových“ druhů jsou 2 miliony. Jejich obliba však stále stoupá, což může být jednou z příčin stoupající prevalence alergických onemocnění ve vyspělých státech světa.

(holi)

Zdroj: Araceli Diáz-Perales, et al. Allergy to uncommon pets: new allergies but the same allergens. Frontiers in Immunology. December 2013, Volume 4, Article 492; doi: 10.3389/fimmu.2013.00492

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Obezita/nadváha souvisí s výskytem astmatu u městského obyvatelstva

Polská studie s více než 18 000 účastníky prokázala souvislost obezity a alergických onemocnění pouze u astmatu městské populace.

Vlhké zábaly s kortikosteroidy jako efektivní léčba těžké atopické dermatitidy u dětí

Podle nizozemské studie jsou v léčbě těžké atopické dermatitidy u dětí účinnější vlhké zábaly s kortikosteroidy než zábaly s emolienciemi.

U dětí s febrilními křečemi byl zjištěn vyšší výskyt alergické rýmy

Zvýšené riziko alergické rýmy u dětí s febrilními křečemi ukázala kohortová studie zahrnující zhruba 6 500 dětí. Riziko rozvoje alergické rýmy navíc stoupalo s počtem návštěv u lékaře z důvodu febrilních křečí. I když patogenetická souvislost není dosud zřejmá, byly u febrilních křečí i alergické rýmy již dříve popsány podobný profil cytokinů a souvislost se specifickou virovou infekcí.Všechny novinky