Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alergie na neobvyklé domácí mazlíčky: v hlavní roli tři rodiny alergenů

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 7.7.2014

Alergie na neobvyklé domácí mazlíčky: v hlavní roli tři rodiny alergenů

Tradiční domácí mazlíčky, jako jsou pes či kočka, střídají neobvyklejší druhy zvířat. Fenoménem dnešní doby jsou drobní savci, ještěři i ptáci. I tato zvířata jsou však zdrojem mnoha alergenů. Predisponovaní jedinci jsou při expozici náchylní ke vzniku alergických rinitid, konjunktivitid, astmatu, až anafylaktického šoku.

Nové druhy domácích mazlíčků

Největší skupinu tvoří drobní savci, jejichž obliba stále stoupá. Současná socioekonomická situace nutí stále více rodin hledat bydlení v panelových domech, čímž dochází k ústupu popularity větších savců, jako jsou pes či kočka. Mezi nejčastěji pořizované patří psoun prériový, činčila, morče, fretka, pískomil, křeček, ježek, králík či myš. Při expozici alergenům z drobných savců dochází k iritaci horních i dolních cest dýchacích, se vznikem typických projevů ve formě alergické rinitidy nebo astmatu. Obdobné potíže také způsobuje kontakt se zástupci plazů, leguánem a ještěrkou. Při kousnutí se navíc mohou objevit případy silně svědících krustózních papul, situace ale může dospět až k rozvoji anafylaktického šoku. Alergeny z exotického ptactva mohou způsobit i alergickou alveolitidu. V domácnostech nejčastěji nalézáme korely, kanáry, andulky, papoušky, ale dokonce i sovy, bažanty či husy.

Nejčastější alergeny

Většina alergenů izolovaných z nových domácích mazlíčků je podobná těm, které se vyskytují u hospodářských zvířat. Alergeny tvoří tři velké rodiny: lipokaliny, sérové albuminy a sekretoglobiny. Rodina lipokalinových proteinů se nachází v srsti, slinách a moči. V organismu zvířat slouží jako transportní proteiny pro hydrofobní molekuly. Jejich průměrná velikost se pohybuje kolem 20 kDa. Vykazují značnou strukturní podobnost s lidskými lipokaliny. Mezi zástupce lipokalinů patří myší alergen Mus m 1, krysí Rat n 1 či psí Can f 1. Sérové albuminy mají průměrnou velikost 67 kDa a vykazují tendenci k IgE zprostředkované zkřížené reakci, přítomné u 20–30 % osob chovajících domácí mazlíčky. Patří mezi důležité inhalační alergeny, které nacházíme ve slinách a srsti zvířat. Po požití ale také způsobují potravinové alergie. Sekretoglobiny jsou silné alergeny vyskytující se u koček a dalších zvířat. Jejich funkce je neznámá, jsou produkovány potními a slinnými žlázami a následně vtírány do srsti. Malé partikule často zamořují domácí prostředí a při vdechnutí způsobují dýchací obtíže u predisponovaných jedinců. Nejznámějšími zástupci jsou alergeny Fel d 1 a Ory c 3.

Závěr

Podle epidemiologických studií raketově stoupá obliba domácího zvířectva. Ve Španělsku tak kupříkladu žije v 8,5 milionu domácností asi 20 milionů domácích mazlíčků – asi 5,5 milionu psů, 4 miliony koček, více než 7 milionů ptáků a okolo 4,5 milionu ryb. Výše zmíněných „nových“ druhů jsou 2 miliony. Jejich obliba však stále stoupá, což může být jednou z příčin stoupající prevalence alergických onemocnění ve vyspělých státech světa.

(holi)

Zdroj: Araceli Diáz-Perales, et al. Allergy to uncommon pets: new allergies but the same allergens. Frontiers in Immunology. December 2013, Volume 4, Article 492; doi: 10.3389/fimmu.2013.00492

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,2/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky