Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alergie na koně v městském prostředí

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.12.2010

Alergie na koně v městském prostředí

Ačkoliv by se mohlo zdát, že ve městě expozice koňským alergenům nehrozí, opak je pravdou. Přesvědčili se o tom lékaři z italské Neapole, kteří výsledky svého pozorování publikovali v odborném medicínském časopise Respiratory Medicine.

Zatímco v České republice se koně ve městech běžně nevyskytují, v Itálii je situace poněkud odlišná. Příslušníci jedné ze čtyř hlavních italských bezpečnostních složek Arma dei Carabinieri koně velmi často používají. To může vést k senzibilizaci městské populace koňskými alergeny. A právě vlivem koňských alergenů na městskou populaci se ve své studii zabývali italští vědci.

Ti do studie zahrnuli celkem 1 822 ambulantních pacientů ošetřených v nemocnici A. Cardarelliho v Neapoli. Autoři hodnotili, zda mají, nebo nemají tito pacienti kožní alergickou reakci na některý z koňských alergenů. Hodnocena byla i alergologická anamnéza pacientů a jejich vztah ke koním. Všichni pacienti byli podrobeni jak kožním prick testům, tak i analýze celkových a specifických IgE protilátek.

Z celkového počtu 1 822 pacientů byl pozitivní výsledek prick testů zachycen u 1 201 z nich. 35 pak bylo přímo senzitivních vůči koňským alergenům. Šest senzitivních pacientů uvedlo v anamnéze přímý kontakt s koněm, deset jich uvedlo příležitostný kontakt s chovateli koní, čímž mohlo dojít k nepřímé senzibilizaci. 19 pacientů pak jakýkoliv kontakt s koňmi nebo jejich majiteli striktně odmítlo.

Co se příznaků týče, dvacet pacientů si stěžovalo na alergickou rinitidu a bronchiální příznaky, čtrnáct mělo rinitidu bez astmatu a jeden pacient astma bez výskytu alergické rinitidy. Jak sami autoři studie uvedli, výsledky předčily jejich očekávání. Expozice koňským alergenům se totiž v městské populaci vyskytuje častěji, než se všeobecně předpokládalo. A to i přes to, že koně se obvykle ve městech, s výjimkou jízdní policie a pouťových atrakcí, příliš nevyskytují. I přesto ale lékaři vysoce rizikovým atopickým a senzibilizovaným osobám doporučují, aby se kontaktům s koňmi, případně jejich majiteli, a předměty souvisejícími s jezdectvím raději vyhnuli.

(kam)

Zdroj: Liccardi G. et al.: Horse allergens: An underestimated risk for allergic sensitization in an urban atopic population without occupational exposure. Respir Med. 2009 Mar; 103 (3): 414–420. doi: 10.1016/j.rmed.2008.09.017

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Astma způsobené alergií na kambalu u třech pracovníků sádek

Alergie na ryby patří u pracovníků v rybářství mezi poměrně časté alergie. Případ tří dělníků třídících ryby na sádkách popsali ve své práci španělští lékaři.

Účinnost použití kortikosteroidů v léčbě alergické rinitidy

Jednou z možných terapií alergické rinitidy je i použití nosních sprejů obsahujících kortikosteroidy. A právě jejich účinnost hodnotili turečtí lékaři ve své studii publikované v medicínském časopise Auris, nasus, larynx.

Montelukast v léčbě akutního astmatu

Nedávná klinická studie potvrdila, že přidání montelukastu k běžné terapii akutní exacerbace astmatu vede k výraznému zlepšení vrcholové výdechové rychlosti (peak expiratory flow, PEF). Montelukast, který patří k antagonistům leukotrienových receptorů (LTRA), je již několik let používán v léčbě chronického astmatu. Výsledky této malé randomizované studie však poukazují na jejich prospěšný vliv i u akutních forem astmatu.Všechny novinky