Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alergie na β-laktamová antibiotika: diagnóza je často chybná

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.4.2012

Alergie na β-laktamová antibiotika: diagnóza je často chybná

β-laktamová antibiotika jsou bezpečná a účinná antimikrobiální léčiva s velmi širokým klinickým využitím. Bohužel nežádoucí účinky spojené s jejich užíváním jsou často neadekvátně vyhodnoceny. Nesprávně stanovená diagnóza alergie a nepochopení zkřížené reaktivity v rámci skupiny β-laktamových antibiotik mohou vést až k eliminaci této skupiny antimikrobiálních léčiv z běžného užití a k jejich nahrazení širokospektrými antibiotiky nebo chemoterapeutiky s méně příznivým bezpečnostním profilem.

Vznikla proto práce kanadských autorů, která je zacílena na rozpoznání, diagnostiku a management alergie na β-laktamy a rizika zkřížené reaktivity v rámci skupiny těchto léčiv. Ke zhodnocení informací byla využita databáze PubMed, obsahující práce publikované v posledních 10 letech na téma nežádoucích účinků a alergických reakcí na β-laktamová antibiotika.

β-laktamová antibiotika lze považovat za bezpečná léčiva. Vážné nežádoucí účinky se vyskytují pouze vzácně a alergické reakce jsou diagnosticky značně nadhodnocené. Přesnou diagnózu je možné stanovit na základě pečlivé anamnézy, v některých případech je vhodné provést kožní či in vitro testy. Zkřížená reaktivita je minimální. Dokonce i u jedinců s prokázaným časným typem přecitlivělosti na penicilin je většina cefalosporinů tolerovaná. V případech, kdy nelze užít jiná antimikrobiální léčiva, lze využít desenzitizace. Ostatní typy alergické reakce (typ II, III a IV) jsou u těchto látek vzácné. Nealergické nebo morbiliformní kožní reakce jsou obecně nealergického charakteru a nejsou důvodem k vyvarování se těmto antibiotikům. Další nežádoucí účinky jsou většinou závislé na dávce a lze se jim vyhnout pomocí vhodného dávkovacího schématu s přihlédnutím k renálním funkcím pacienta.

(mzm)

Zdroj: Lagacé-Wiens P., Rubinstein E. Adverse reactions to β-lactam antimicrobials. Expert Opin Drug Saf. 2012 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Efekt kombinace inhalačního montelukastu a inhalačního mometasonu na kontrolu chronického astma bronchiale

Účinnost orálně podávaného montelukastu u chronického astmatu bronchiale (AB) je dobře známá. Montelukast je také účinný jako přídatná látka v terapii AB, které není dobře kontrolované při podávání inhalačních kortikosteroidů (ICS).

Sérové koncentrace mikronutrientů a výskyt astmatu v dětském věku – výsledky studie PIAMA

Dosavadní výzkum poukazuje na vliv stopových prvků na dětské astma, přičemž tato zjištění pochází zatím zejména z průřezových studií s využitím údajů o nutričním příjmu, které ale nejsou přesným ukazatelem nutričního stavu.

Vztah alergenů ve vnitřních prostorách k astmatu – role kočičích alergenů

Vzduch ve vnitřních prostorách, jež obýváme, obsahuje široké spektrum částic, ty zahrnují různé cizorodé bílkoviny a také neorganické částice, které jsou často produktem kouření.Všechny novinky