Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alergie a výskyt zhoubných nádorů

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 8.11.2012

Alergie a výskyt zhoubných nádorů

Analýza výskytu běžných alergických příznaků u žen z amerického průzkumu NHANES III (National Health and Nutrition Examination Survey) ukázala významnou souvislost mezi alergickou rinokonjunktivitidou a bronchitidou a výskytem zhoubných nádorů, zejména karcinomu prsu.

V předchozích epidemiologických studiích nebyla jednoznačná souvislost mezi výskytem alergických příznaků a maligních tumorů zachycena. Jiné výsledky ovšem ukázala retrospektivní analýza údajů 4 600 žen, které se účastnily průzkumu NHANES III.

Z těchto žen bylo bez příznaků alergie 36,3 %, 47,6 % mělo příznaky alergické rinokonjunktivity a 16,2 % alergické bronchitidy. Výskyt zhoubných nádorů byl ve skupině bez alergických příznaků 5,43 %, ve skupině s příznaky alergické rinokonjunktivitidy 7,63 % (poměr šancí [OR] = 1,44, 95% interval spolehlivosti [CI] 1,00–2,08, p = 0,05) a ve skupině s příznaky alergické bronchitidy 11,23 % (OR = 2,20, 95% CI 1,27–3,80, p = 0,01). Vzájemná souvislost mezi alergickými příznaky a výskytem malignity byla statisticky významná i po úpravě na možné zavádějící faktory, jako jsou věk, kouření nebo chronická obstrukční plicní nemoc. U nekuřaček (54,5 %) souvisely s výskytem malignit pouze příznaky alergické rinokonjunktivitidy (p = 0,05), zatímco u bývalých a současných kuřaček byla prokázána souvislost pouze u alergické bronchitidy (p = 0,02). Pokud se týká jednotlivých typů nádorů, měly ženy s příznaky alergické rinokonjunktivitidy, resp. bronchitidy, přibližně dvojnásobné riziko rakoviny prsu než ženy bez alergických příznaků (OR = 1,89, p = 0,04, resp. OR = 2,08, p = 0,08).

Autoři této analýzy prokázali na rozdíl od předchozích epidemiologických studií statisticky významnou souvislost mezi příznaky alergické rinokonjunktivitidy či bronchitidy a prevalencí zhoubných nádorů, zejména mezi alergickou rinokonjunktivitidou a karcinomem prsu. Výsledky je nutné ověřit ve větších prospektivních studiích.

(zza)

Zdroj: Chae Y. K. et al. Association between Common Allergic Symptoms and Cancer in the NHANES III Female Cohort. PLoS One. 2012; 7 (9): e42896; doi: 10.1371/journal.pone.0042896

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Efektivita nákladů nazálního spreje s mometazonfuroátem v terapii akutní rinosinusitidy

Akutní rinosinusitida je v současné době již běžným onemocněním s pořád vzrůstající incidencí. Tento fakt však následně vede k nárůstu nákladů spojených se zdravotní péčí, a to jak u jednotlivců, tak i v celé společnosti. V léčbě akutní rinosinusitidy je použití antibiotik velice časté, vzrůstající míra bakteriální rezistence je však pádným argumentem pro omezení jejich nadměrného používání.

Nosní sprej s mometazonem v léčbě akutní rinosinusitidy

Retrospektivní analýza údajů z britské databáze ukázala, že léčba akutní rinosinusitidy (ARS) nosním sprejem obsahujícím mometazonfuroát v monoterapii nebo v kombinaci s antibiotiky snížila v porovnání s monoterapií antibiotiky pravděpodobnost dalších návštěv u lékaře i dalších preskripcí v souvislosti s ARS.

Koncentrace proteinu Clara cell v séru a nosní laváži u dětí s alergickou rýmou

Nedávno provedená studie případů a kontrol ukázala snížení bílkoviny tvořené Clarovými buňkami, nazvané Clara cell (secretory) protein nebo 16-kDa protein (CCSP nebo CC16) v séru dětí s alergickou rýmou, nikoliv v nosní laváži.Všechny novinky