Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alergické bronchopulmonální mykózy u pacientů s astmatem

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 13.1.2011

Alergické bronchopulmonální mykózy u pacientů s astmatem

Alergická bronchopulmonální mykóza (ABPM) je klinický syndrom spojený s citlivostí imunitního systému na různé houby, zejména pak druhu Aspergillus, které často kolonizují dýchací cesty u astmatiků. Jeho včasná a přesná diagnostika a také léčba kortikosteroidy je klíčová v prevenci vzniku plicní fibrózy.

Studie z východní Indie

Právě výskyt alergické bronchopulmonální mykózy u astmatiků hodnotili ve své studii lékaři z oddělení tuberkulózy a respiračních onemocnění lékařské školy v indické Kalkatě. Ti výsledky svého pozorování publikovali v odborném medicínském periodiku Lung India. Do své studie zahrnuli celkem 126 astmatických pacientů, u kterých byla testována citlivost na dvanáct různých houbových antigenů – Aspergillus fumigatus, Aspergillus flavus, Aspergillus niger, Aspergillus tamari, Alterneria alternata, Cladosporum herbarum, Curvularia lunata, Penicillium sp., Fusirium solari, Rhizopas nigricans, Candida albicans a Phoma tropicallis. K testování byly použity kožní testy a případný výskyt alergických mykóz byl hodnocen podle standardních kritérií. K potvrzení astmatu a případných bronchiektázií bylo použito vyšetření HRCT a spirometrie. Výsledky byly velice zajímavé.

Aspergillus vede

Ze 126 pacientů byly u 40 subjektů pozitivní kožní testy. U deseti z nich pak byla diagnostikována přímo alergická bronchopulmonální mykóza. Z těchto deseti případů jich devět měl na svědomí kmen Aspergillus, zbývající jednu pak kmen Penicillium. Většina případů byla zachycena již v poměrně pokročilém stadiu onemocnění ABPM. Všichni pacienti s potvrzeným ABPM navíc měli výrazně nižší FEV1 ve srovnání s pacienty, kteří sice měli pozitivní kožní test, ale ABPM se u nich zatím neprojevila. Jako nejvíce senzitivní i specifický parametr hodnocení se ukázaly být snímky centrálních bronchiektázií na HRCT.

Indičtí lékaři tedy zjistili, že u astmatiků existuje poměrně výrazná skupina pacientů, kteří jsou ABPM ohroženi. Proto je třeba astmatiky testovat na citlivost k houbám, neboť léčba tohoto syndromu není nikterak náročná ani nákladná, ale následky mohou být pro pacienty katastrofální.

(kam)

Zdroj: Sarkar A. et al.: Occurrence of allergic bronchopulmonary mycosis in patients with asthma: An Eastern India experience. Lung India. 2010 Oct; 27 (4): 212–6.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Jsou kožní defekty klíčovým spouštěčem atopické dermatitidy?

Co bylo dříve – slepice, nebo vejce? Vzniká atopická dermatitida (AD) v důsledku kožních defektů, které spouštějí zánět v kůži? Nebo zánět kůže vedoucí k AD vzniká na základě imunologické poruchy a kožní defekty jsou až projevem této nemoci?

Podání paracetamolu při febrilním respiračním onemocnění v dětství nesouvisí přímo se vznikem astmatu

Několik starších observačních studií naznačuje, že léčba paracetamolem může být významným rizikovým faktorem pro rozvoj astmatu.

Alergie na koně v městském prostředí

Ačkoliv by se mohlo zdát, že ve městě expozice koňským alergenům nehrozí, opak je pravdou. Přesvědčili se o tom lékaři z italské Neapole, kteří výsledky svého pozorování publikovali v odborném medicínském časopise Respiratory Medicine.Všechny novinky