Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alergická rýma a poruchy skusu u dětí

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 30.11.2012

Alergická rýma a poruchy skusu u dětí

Italská studie publikovaná v září 2012 ukázala souvislost mezi alergickou rýmou u dětí a poruchami skusu, zejména zadním zkříženým skusem a předkusem.

Je známo, že dlouhodobé dýchání ústy u dětí, zejména během spánku, vede k poruchám skusu. Za rizikový faktor vadného skusu je tedy možné považovat i alergickou rýmu, která je příčinou obstrukce horních dýchacích cest.

V Itálii proběhla studie, která hodnotila souvislost mezi přítomností alergické rýmy a poruchami skusu u dětí ve věku 5–9 let (primární a smíšená dentice). Tato studie případů a kontrol zahrnovala 275 dětí, z nichž mělo 125 vadný skus, a 150 tvořilo kontroly. U těchto dětí bylo pomocí dotazníku zjišťováno, zda mají alergickou rýmu diagnostikovanou lékařem.

Výsledky ukázaly, že anamnéza alergické rýmy znamenala statisticky významné trojnásobné riziko vzniku dentoskeletálních poruch (poměr šancí [OR] = 3,16, 95% interval spolehlivosti [CI] 1,79–5,58, p < 0,001). Významná souvislost s alergickou rýmou byla zjištěna u zadního zkříženého skusu a u předkusu, nikoliv u předního otevřeného skusu.

Léčba alergické rýmy u dětí s prevencí obstrukce horních dýchacích cest umožňující dýchání nosem by podle výsledků této studie mohla zabránit řadě případů vadného skusu u alergiků.

(zza)

Zdroj: Luzzi V., Ierardo G., Viscogliosi A., et al. Allergic rhinitis as a possible risk factor for malocclusion: a case-control study in children. Int J Paediatr Dent. 2012 Sep 28; doi: 10.1111/ipd.12003. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alergie a výskyt zhoubných nádorů

Analýza výskytu běžných alergických příznaků u žen z amerického průzkumu NHANES III (National Health and Nutrition Examination Survey) ukázala významnou souvislost mezi alergickou rinokonjunktivitidou a bronchitidou a výskytem zhoubných nádorů.

Efektivita nákladů nazálního spreje s mometazonfuroátem v terapii akutní rinosinusitidy

Akutní rinosinusitida je v současné době již běžným onemocněním s pořád vzrůstající incidencí. Tento fakt však následně vede k nárůstu nákladů spojených se zdravotní péčí, a to jak u jednotlivců, tak i v celé společnosti. V léčbě akutní rinosinusitidy je použití antibiotik velice časté, vzrůstající míra bakteriální rezistence je však pádným argumentem pro omezení jejich nadměrného používání.

Nosní sprej s mometazonem v léčbě akutní rinosinusitidy

Retrospektivní analýza údajů z britské databáze ukázala, že léčba akutní rinosinusitidy (ARS) nosním sprejem obsahujícím mometazonfuroát v monoterapii nebo v kombinaci s antibiotiky snížila v porovnání s monoterapií antibiotiky pravděpodobnost dalších návštěv u lékaře i dalších preskripcí v souvislosti s ARS.Všechny novinky