Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Alergická reakce na para ořechy vyvolaná sexuálním stykem

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 25.1.2009

Alergická reakce na para ořechy vyvolaná sexuálním stykem

Alergie na para ořechy patří ve Velké Británii k nejčastějším příčinám alergických reakcí na ořechy. Hlavním alergenem je devítikilodaltonový 2S albumin. Specifické IgE protilátky proti tomuto albuminu mají všichni pacienti s reakcemi na para ořechy.

Zmíněný protein je odolný k natrávení, a tak se v nezměněné podobě dostává do krevního oběhu a je rozpoznáván imunitním systémem. V nezměněné podobě se také patrně může dostat do některých tělních tekutin, např. seminální plazmy.

U osob s výraznými alergickými reakcemi na potraviny je známo, že k vyvolání reakce stačí kontakt s minimálním množstvím alergenu. Byly například popsány reakce po políbení osoby, která předtím požila alergizující potravinu nebo lék, a to i tehdy, pokud si dotyčný vyčistil před polibkem zuby. Ve slinách, slzách nebo moči ale alergeny prokázány nebyly, reakce tedy musely být vyvolány minimálním množstvím alergenu, který ulpěl na sliznicích dutiny ústní i po vyčištění zubů.

Britští autoři popisují jako první ve světové literatuře alergickou reakci vyvolanou potravinovým alergenem přítomným v seminální tekutině. Jednalo se o dvacetiletou ženu alergickou na para ořechy, která po nechráněném vaginálním styku se svým stálým partnerem prodělala lokální vaginální a postupně celkovou anafylaktickou reakci.

Přibližně 3 hodiny před stykem partner požil cca 4–5 para ořechů. Před koitem se ale osprchoval a důkladně si očistil nehty a vyčistil zuby. Reakce u partnerky přesto nastala. Alergologickým vyšetřením byla u ženy potvrzena alergie na para ořechy, trávy, plevele a stromy, naopak alergie na burské oříšky, mandle, lískové a vlašské ořechy prokázána nebyla.

První reakci na para ořechy (s dušností) měla pacientka v šesti letech, po ní již nekonzumovala ořechy žádné. Příčina reakce po koitu zpočátku nebyla jasná, a tak byly pacientce po souhlasu obou partnerů provedeny prick testy s partnerovým semenem odebraným před požitím a 2,5 hodiny po požití para ořechů. Tyto testy prokázaly jasnou pozitivní reakci na semeno po požití para ořechů, před požitím reakce vyvolána nebyla.

Laboratorní rozbor seminální tekutiny k průkazu přítomnosti alergenu pomocí western blottingu bohužel již proveden být nemohl, protože pár se krátce po této epizodě rozešel. Výsledek prick testu je však dostatečně přesvědčivý. Případ je první popsanou alergickou potravinovou reakcí vyvolanou potravinovým alergenem přítomným v seminální tekutině.

(van)

Zdroj: Bansai, AS a spol, J Investig Allergol Clin Immunol, 2007, 17, 189–191.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Aljašští závodní saňoví psi jako model "lyžařského astmatu"

Atleti, kteří opakovaně usilovně dýchají studený vzduch, mají velmi často zvýšeně dráždivé průdušky. Někteří lékaři se domnívají, že příčinou je opakovaná usilovná inhalace studeného a nezvlhčeného vzduchu až do periferních dýchacích cest, která vyvolává zánět a onemocnění podobné astmatu. Používají proto termín "lyžařské astma".

Změny v léčbě alergiků

Na trh jsou každoročně uváděny nové léky pro téměř každý medicínský obor a jsou zaváděny nové vyšetřovací postupy. Ani alergologie nezůstává v tomto směru stranou. Některé novinky jsou pouze vylepšenými verzemi léků již zavedených, jiné jsou na zcela novém principu. Pro alergiky bylo v posledních letech na trh uvedeno několik významných preparátů. Byl to například nový lék na astma – inhalační kortikoid Alvesco, který se stává účinným až v plicích, a nemá tedy nežádoucí účinky v dutině ústní a na hlasivkách, dále nová řada léků tlumících alergickou reakci (antihistaminik) Aerius a Xyzal – optické izomery původních molekul, které lépe a pevněji obsazují histaminové receptory, nebo nosní sprej Avamys, který účinkuje i na oční projevy alergie.

Aditivní efekt mometazonfuroátu při léčbě akutní sinusitidy

Incidence sinusitidy je v posledních letech ve vyspělých zemích odhadována na 18 %. Hlavními klinickými příznaky jsou hnisavá sekrece z nosu, ucpaný nos a kašel trvající déle než 7–10 dní. Nemoc může provázet také teplota a bolesti hlavy a obličeje. Akutní sinusitida trvá méně než 8 týdnů. Kromě klinických známek můžeme diagnózu potvrdit počítačovou tomografií dutin. Léčba spočívá v eliminaci infekce, tlumení zánětu a snaze o udržení průchodných ústí dutin s volným odtokem sekretů.Všechny novinky