Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Akupunktura může mít u sezónní alergické rýmy krátkodobý přínos

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.7.2013

Akupunktura může mít u sezónní alergické rýmy krátkodobý přínos

Během 8 týdnů aplikace akupunktury u pacientů se sezónní alergickou rýmou (SAR) v kontrolované studii se 422 účastníky došlo ke zlepšení skóre kvality života a snížení spotřeby antihistaminik. Po dalších 8 týdnech již nebyl přínos akupunktury statisticky významný.

Akupunktura je často používaným prostředkem v léčbě SAR, přestože její přínos nebyl dosud jednoznačně vědecky prokázán. Cílem německých autorů bylo zhodnotit účinky akupunktury u pacientů se SAR v randomizované kontrolované studii.

Do studie se zapojilo 46 specializovaných lékařů ze 6 nemocnic a 32 ambulantních zařízení. Zařazení pacienti se SAR a senzitizací IgE na pyly břízy a trav byli randomizováni do skupiny s akupunkturou (n = 212), s předstíranou akupunkturou (n = 201) a bez akupunktury (n = 108). Ve všech skupinách byla povolena záchranná medikace (cetirizin). Akupunktura byla provedena 12× během 8 týdnů v prvním roce. Hodnocena byla změna skóre kvality života podle dotazníku specifického pro pacienty s rýmou (RQLQ) a užívání záchranné medikace po 8 a 16 týdnech první rok a po 8 týdnech sledování ve druhém roce po randomizaci.

Po 8 týdnech akupunktury bylo zjištěno významné zlepšení skóre kvality života a nižší spotřeba záchranné medikace v porovnání s předstíranou akupunkturou a se skupinou bez akupunktury (všechna p < 0,001). V 16. týdnu již rozdíly nebyly statisticky významné. Po 8 týdnech sledování ve druhém roce po randomizaci byl zaznamenán méně výrazný, ale stále statisticky významný přínos akupunktury v porovnání s předstíranou akupunkturou (p = 0,032, resp. p = 0,018).

Výsledky této studie ukázaly, že odborně prováděná akupunktura může u pacientů se SAR přinést krátkodobé zlepšení kvality života a nižší spotřebu antihistaminik. Vzhledem k rychlému vymizení tohoto přínosu je otázkou, zda je klinicky významný.

(zza)

Zdroj: Brinkhaus B., Ortiz M., Witt C. M., et al. Acupuncture in patients with seasonal allergic rhinitis: a randomized trial. Ann Intern Med. 2013 Feb 19; 158 (4): 225–34; doi: 10.7326/0003-4819-158-4-201302190-00002.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky