Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Aktuální doporučení pro nosní provokační testy s alergeny

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.7.2011

Aktuální 	doporučení 	pro nosní provokační 	testy s alergeny

Alergická rýma je nejčastějším alergickým onemocněním. Přesto na rozdíl od průduškových provokačních testů se jen málo prací zabývá analýzou a standardizací postupů a interpretace nosních provokačních testů (NPT) s alergeny. Výbor pro rinokonjunktivitdu Španělské společnosti pro alergii a klinickou imunologii proto provedl rozbor publikované literatury o NPT a vypracoval následující aktuální praktická doporučení pro tuto vyšetřovací metodu, která doplňují stávající zavedené postupy.

Aplikace alergenu má být bilaterální. Nejvhodnější je aplikace roztoku alergenu do concha nasalis inferior pomocí mikropipety, kdy pacient zadrží dech. Začíná se podáním inertní látky (například fyziologický roztok). Pokud nedojde k reakci (rozmezí tolerance do 10–20 %), aplikuje se 100 μl alergenu v ředění 1:1000 koncentrace, která vyvolala pozitivní reakci při intradermálním testu. Reakce se odečítá po 15–60 minutách. V případě negativní reakce postupně aplikujeme zvyšující se koncentrace alergenu, což umožní zhodnotit míru, popřípadě vývoj senzitizace.

Výsledek testu je pozitivní, pokud se skóre symptomů podle specifické stupnice zvýší o ≤ 5 bodů a je zjištěna nosní obstrukce pomocí některé objektivní vyšetřovací metody (s preferencí podle uvedeného pořadí): 1) akustická rinometrie (snížení minimální plochy průřezu nebo objemu nosní dutiny 2–6 cm za nosní dírkou o 25 %); 2) aktivní přední rinomanometrie (zvýšení celkové rezistence/proudění vzduchu při 150 Pa o 100 %); 3) PIF – maximální proudění dosažené na vrcholu nádechu (snížení o ≤ 40 %).

NPT jsou založeny na hodnocení reakce nosní sliznice na řízenou expozici alergenům. Používají se v diagnostice alergické rýmy, profesních respiračních onemocnění, k hodnocení účinnosti a bezpečnosti léčby a ve výzkumu. Jejich provedení by mělo být maximálně standardizované a hodnocení by mělo vycházet nejen z výsledku subjektivního hodnocení pacientem, ale i z objektivního vyšetření nosní obstrukce.

(zza)

Zdroj: Dordal MT, Lliuch-Bernal M, Sánchez MC, et al. Allergen-Specific Nasal Provocating Testing: Review by the Rhinoconjunctivitis Committee of the Spanish Society of Allergy and Clinical Immunology. J Investig Allergol Clin Immunol 2011;21 (1):1–12.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pořadí narození může ovlivnit riziko rozvoje alergií

U prvorozených dětí dochází mnohem častěji k rozvoji určitých typů alergie, než je tomu u jejich mladších sourozenců, což bylo tématem studie prezentované na letošním výroční mítinku Americké společnosti pro alergie, astma a imunologii.

Sublinguální imunoterapie alergie na pyly trav je slibná

Sublinguální tablety proti alergii na pyly trav mají potenciál signifikantně snižovat příznaky alergické rinitidy, přičemž současné dávkování má minimální vedlejší nežádoucí účinky.

Kyselina listová může zvyšovat riziko rozvoje astmatu

Nedávná norská studie ukazuje, že existuje možná spojitost mezi vysokými hladinami kyseliny listové u těhotných žen a rozvojem astmatu u jejich dětí. Na druhou stranu vědci zdůrazňují, že by těhotné ženy měly v užívání kyseliny listové pokračovat tak, jak jim doporučí jejich lékař.Všechny novinky