Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Aktivin A – Nová možnost léčby astmatu bronchiale?

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 21.7.2011

Aktivin A – Nová možnost léčby astmatu bronchiale?

Kolektiv evropských autorů publikoval informace o novém cytokinu, který zprostředkovává řadu klíčových pochodů v patogenezi průduškového astmatu. Shrnují je v červnovém čísle časopisu Clinical and Experimental Allergy.

Aktivin A je cytokin patřící do rodiny TGF-β (transforming growth factor beta). Hraje důležitou roli v základních biologických procesech, jako jsou obnova tkání a růst. Stoupá počet důkazů o tom, že aktivin A hraje zásadní roli v imunitním systémem zprostředkovaných reakcích a příbuzných onemocněních. Může mít roli stimulující i tlumící, v závislosti na typu cílové buňky, složení cytokinů a dalších okolnostech reakce.

Řada nových studií potvrzuje výrazný nárůst exprese aktivinu A na experimentálních modelech, ale také u lidí s astmatem bronchiale. Funkční testy in vivo potvrdily jeho imunoregulační roli u alergických onemocnění dýchacích cest, kdy tlumí reakce zprostředkované Th2-lymfocyty, a tak chrání před astmatickými projevy. Potlačení imunitní odpovědi zprostředkované aktivinem A je spojeno s indukcí funkčních, alergenspecifických regulačních T-lymfocytů.

U astmatu, přestože je hladina aktivinu-A ve sliznici dýchacích cest zvýšená, je exprese signálních komponent výrazně snížená, což svědčí pro poruchu regulace. Bez ohledu na to je při inhalaci alergenu u astmatiků patrná rychlá aktivace signální cesty aktivinu A, což naznačuje základní protektivní mechanismus. V pokusech in vitro bylo prokázáno, že endogenní aktivin A buněk lidského respiračního epitelu potlačuje uvolňování zánětlivých mediátorů a napomáhá obnově epitelu.

Existuje tedy mnoho důkazů pro to, že aktivin A koordinuje regulaci klíčových pochodů v patogenezi alergického astmatu bronchiale. Toto zjištění může do budoucna znamenat nové možnosti léčby tohoto častého onemocnění.

(olo)

Zdroj: Clin Exp Allergy 2011 Jun 1. doi: 10.1111/j.1365-2222.2011.03784.x. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Montelukast: zmírnění symptomů a protizánětlivý účinek u pacientů trpících astmatem a nazálními polypy

Leukotrieny, zejména LTC4, jsou důležitými mediátory zánětu dýchacích cest, bez ohledu na to, zda je zánět alergického či nealergického původu. V popředí zájmu dnes stojí četné teorie týkající se patogeneze aspirinové intolerance s následnou hyperprodukcí leukotrienů a inhibicí cyklooxygenázy.

Pořadí narození může ovlivnit riziko rozvoje alergií

U prvorozených dětí dochází mnohem častěji k rozvoji určitých typů alergie, než je tomu u jejich mladších sourozenců, což bylo tématem studie prezentované na letošním výroční mítinku Americké společnosti pro alergie, astma a imunologii.

Sublinguální imunoterapie alergie na pyly trav je slibná

Sublinguální tablety proti alergii na pyly trav mají potenciál signifikantně snižovat příznaky alergické rinitidy, přičemž současné dávkování má minimální vedlejší nežádoucí účinky.Všechny novinky