Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Aktivin A – Nová možnost léčby astmatu bronchiale?

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 21.7.2011

Aktivin A – Nová možnost léčby astmatu bronchiale?

Kolektiv evropských autorů publikoval informace o novém cytokinu, který zprostředkovává řadu klíčových pochodů v patogenezi průduškového astmatu. Shrnují je v červnovém čísle časopisu Clinical and Experimental Allergy.

Aktivin A je cytokin patřící do rodiny TGF-β (transforming growth factor beta). Hraje důležitou roli v základních biologických procesech, jako jsou obnova tkání a růst. Stoupá počet důkazů o tom, že aktivin A hraje zásadní roli v imunitním systémem zprostředkovaných reakcích a příbuzných onemocněních. Může mít roli stimulující i tlumící, v závislosti na typu cílové buňky, složení cytokinů a dalších okolnostech reakce.

Řada nových studií potvrzuje výrazný nárůst exprese aktivinu A na experimentálních modelech, ale také u lidí s astmatem bronchiale. Funkční testy in vivo potvrdily jeho imunoregulační roli u alergických onemocnění dýchacích cest, kdy tlumí reakce zprostředkované Th2-lymfocyty, a tak chrání před astmatickými projevy. Potlačení imunitní odpovědi zprostředkované aktivinem A je spojeno s indukcí funkčních, alergenspecifických regulačních T-lymfocytů.

U astmatu, přestože je hladina aktivinu-A ve sliznici dýchacích cest zvýšená, je exprese signálních komponent výrazně snížená, což svědčí pro poruchu regulace. Bez ohledu na to je při inhalaci alergenu u astmatiků patrná rychlá aktivace signální cesty aktivinu A, což naznačuje základní protektivní mechanismus. V pokusech in vitro bylo prokázáno, že endogenní aktivin A buněk lidského respiračního epitelu potlačuje uvolňování zánětlivých mediátorů a napomáhá obnově epitelu.

Existuje tedy mnoho důkazů pro to, že aktivin A koordinuje regulaci klíčových pochodů v patogenezi alergického astmatu bronchiale. Toto zjištění může do budoucna znamenat nové možnosti léčby tohoto častého onemocnění.

(olo)

Zdroj: Clin Exp Allergy 2011 Jun 1. doi: 10.1111/j.1365-2222.2011.03784.x. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Montelukast: zmírnění symptomů a protizánětlivý účinek u pacientů trpících astmatem a nazálními polypy

Leukotrieny, zejména LTC4, jsou důležitými mediátory zánětu dýchacích cest, bez ohledu na to, zda je zánět alergického či nealergického původu. V popředí zájmu dnes stojí četné teorie týkající se patogeneze aspirinové intolerance s následnou hyperprodukcí leukotrienů a inhibicí cyklooxygenázy.

Aktuální doporučení pro nosní provokační testy s alergeny

Aktuální doporučení pro nosní provokační testy s alergeny

Pořadí narození může ovlivnit riziko rozvoje alergií

U prvorozených dětí dochází mnohem častěji k rozvoji určitých typů alergie, než je tomu u jejich mladších sourozenců, což bylo tématem studie prezentované na letošním výroční mítinku Americké společnosti pro alergie, astma a imunologii.Všechny novinky