Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

Elektronické kreditované vzdělávací kurzy ČLK a SLK

Kreditovaný kurz

Jak absolvovat kurz

Po nastudování problematiky kurzu přejděte na test.

Pro získání 4 kreditů ČLK máte 3 pokusy, test je nutné absolvovat alespoň na 70 %.
Pro získání 2 bodů ČLnK máte 3 pokusy, test je nutné absolvovat alespoň na 70 %.
Pro získání 2 kreditů SLK máte 1 pokus, test je nutné absolvovat alespoň na 80 %.
Pro získání 1 kreditů SLK máte 1 pokus, test je nutné absolvovat alespoň na 60 %.

V přehledu kurzu uvádíme předpokládaný čas. Tato informace slouží pouze pro Vás. Žádná časomíra u kurzu ani u testu neběží. Čas strávený kurzem i testem je neomezený.

V případě neúspěšného absolvování testu je možné jeho okamžité opakování v rámci 3 pokusů pro získání kreditů ČLK. Pro získání kreditů SLK máte pouze 1 pokus. Po dokončení testu doporučujeme projít si Srovnání, které Vám může pomoct úspěšně absolvovat další pokus.

Nyní můžete přejít k Otevření kurzu, na jehož konci najdete Spuštění testu.

V případě dotazů nám můžete napsat na adresu info@prolekare.cz.

Váš tým,
proLékaře.cz

Kožní problematika pro praktické lékaře

Dermatomykózy představují významný podíl kožních onemocnění v ambulanci dermatologa, ale i praktických lékařů. Mykotické choroby kůže a kožních adnex mohou být vyvolány dermatofyty, kvasinkami nebo oportunními hyfomycetami. Plísňová onemocnění podle různých druhů nejsou na světě rozšířena rovnoměrně. Ani časový výskyt není v průběhu let, desetiletí ani staletí stacionární. Prevalence mykotických onemocnění v minulém století rostla, ale i nadále roste. V rozvinutých zemích včetně České Republiky je nejčastějším mykotickým onemocněním mykóza kůže a nehtů nohou, přičemž výskyt v naší zemi je významně vyšší. Jedním nejčastějším predisponujícím faktorem výskytu mykotického onemocnění je diabetes mellitus.

Kurzem si zopakujete si různorodé klinické projevy dermatomykóz, které se liší podle původců a lokalizace postižení.

Zjistíte, že diagnózu lze stanovit podle klinického obrazu, dle kterého lze nasadit empiricky volenou léčbu. Avšak při neúspěchu empiricky volené léčby je rozhodující mikroskopické a kultivační vyšetření. Mikroskopické vyšetření spočívá v provedení nativního louhového preparátu. Rozhodující pro určení druhu mykózy je výsledek kultivace, jež má oproti mikroskopickému vyšetření nižší záchytnost. Z dalších metod připadá v úvahu histologické vyšetření.

V kurzu se dále dočtete o infekčním zánětu kůže a sliznic způsobeném kvasinkami – kandidóza. Dozvíte se nejčastější původce kandidóz, predisponující faktory vzniku kandidózy i podrobnou klasifikaci tohoto onemocnění. Pečlivě bude probrán klinický obraz různých forem kandidóz, diferenciální diagnóza i terapie.

Na závěr si shrnete antimykotickou léčbu, která je reprezentována léčbou lokální a celkovou se širokým spektrem účinných látek i aplikačních forem. Nezbytnou podmínkou úspěšné léčby a především zabránění recidiv je dodržování preventivních opatření.

 

Autor kurzu: MUDr. Eva Kašparová

Praktický lékař Praha, asistent katedry Všeobecného praktického lékařství, IPVZ

 

Medailonek autora
Odborná garance: MUDr. Jiří Štolfa

Elektronický systém proLékaře.cz je zařazen do centrálního registru vzdělávacích akcí akreditovaných ČLK. Přidělené číslo registrace: 39565.

 
 

Sdílení a tisk

 
 
 
 

nejčtenější články