Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

Elektronické kreditované vzdělávací kurzy ČLK

Kreditovaný kurz

Jak absolvovat kurz

Po nastudování problematiky kurzu přejděte na test.

Pro získání 4 kreditů ČLK máte 3 pokusy, test je nutné absolvovat alespoň na 70 %.
Pro získání 2 kreditů SLK máte 1 pokus, test je nutné absolvovat alespoň na 80 %.
Pro získání 1 kreditů SLK máte 1 pokus, test je nutné absolvovat alespoň na 60 %.

V přehledu kurzu uvádíme předpokládaný čas. Tato informace slouží pouze pro Vás. Žádná časomíra u kurzu ani u testu neběží. Čas strávený kurzem i testem je neomezený.

V případě neúspěšného absolvování testu je možné jeho okamžité opakování v rámci 3 pokusů pro získání kreditů ČLK. Pro získání kreditů SLK máte pouze 1 pokus. Po dokončení testu doporučujeme projít si Srovnání, které Vám může pomoct úspěšně absolvovat další pokus.

Nyní můžete přejít k Otevření kurzu, na jehož konci najdete Spuštění testu.

V případě dotazů nám můžete napsat na adresu info@prolekare.cz.

Váš tým,
proLékaře.cz

Kožní problematika pro praktické lékaře

Dermatomykózy představují významný podíl kožních onemocnění v ambulanci dermatologa, ale i praktických lékařů. Mykotické choroby kůže a kožních adnex mohou být vyvolány dermatofyty, kvasinkami nebo oportunními hyfomycetami. Plísňová onemocnění podle různých druhů nejsou na světě rozšířena rovnoměrně. Ani časový výskyt není v průběhu let, desetiletí ani staletí stacionární. Prevalence mykotických onemocnění v minulém století rostla, ale i nadále roste. V rozvinutých zemích včetně České Republiky je nejčastějším mykotickým onemocněním mykóza kůže a nehtů nohou, přičemž výskyt v naší zemi je významně vyšší. Jedním nejčastějším predisponujícím faktorem výskytu mykotického onemocnění je diabetes mellitus.

Kurzem si zopakujete si různorodé klinické projevy dermatomykóz, které se liší podle původců a lokalizace postižení.

Zjistíte, že diagnózu lze stanovit podle klinického obrazu, dle kterého lze nasadit empiricky volenou léčbu. Avšak při neúspěchu empiricky volené léčby je rozhodující mikroskopické a kultivační vyšetření. Mikroskopické vyšetření spočívá v provedení nativního louhového preparátu. Rozhodující pro určení druhu mykózy je výsledek kultivace, jež má oproti mikroskopickému vyšetření nižší záchytnost. Z dalších metod připadá v úvahu histologické vyšetření.

V kurzu se dále dočtete o infekčním zánětu kůže a sliznic způsobeném kvasinkami – kandidóza. Dozvíte se nejčastější původce kandidóz, predisponující faktory vzniku kandidózy i podrobnou klasifikaci tohoto onemocnění. Pečlivě bude probrán klinický obraz různých forem kandidóz, diferenciální diagnóza i terapie.

Na závěr si shrnete antimykotickou léčbu, která je reprezentována léčbou lokální a celkovou se širokým spektrem účinných látek i aplikačních forem. Nezbytnou podmínkou úspěšné léčby a především zabránění recidiv je dodržování preventivních opatření.

 

Autor kurzu: MUDr. Eva Kašparová

Praktický lékař Praha, asistent katedry Všeobecného praktického lékařství, IPVZ

 

Medailonek autora
Odborná garance: MUDr. Jiří Štolfa

Elektronický systém proLékaře.cz je zařazen do centrálního registru vzdělávacích akcí akreditovaných ČLK. Přidělené číslo registrace: 39565.

 
 

Sdílení a tisk

 
 
 
 

diskuze