Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Kožní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Pityol k léčbě lehké formy akné a jiných zánětlivých dermatóz

Specializace: dermatologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Kožní záněty

Vydáno: 15.12.2016

Pityol k léčbě lehké formy akné a jiných zánětlivých dermatóz

Akné i ve své mírné formě může znamenat  pro svého nositele závažný psychosociální problém. V současné době je na trhu dostupné široké spektrum léčiv od léků vázaných na předpis až po volně prodejné preparáty. Na zánětlivé projevy u lehčích forem akné lze použít Pityol drm. ung.

Obecné vlastnosti

Účinnými složkami jsou ichtamol (0,6 g), kyselina boritá (0,3 g), oxid zinečnatý (6 g) a guajazulen (3 mg) ve 30g masti. Zmíněné účinné složky preparátu se vzájemně doplňují v derivačním, antipruriginózním, mírně protizánětlivém a bakteriostatickém účinku. Vzhledem k obsahu kyseliny borité lék nesmí být aplikován na porušenou pokožku (z důvodu možného vstřebání kyseliny borité).

Indikace

Indikace přípravku vyplývají z jeho obecných vlastností. Kromě terapie acne vulgaris jsou to i některé další zánětlivé dermatózy, jako růžovka, chronické ekzémy, povrchové pyodermie či nemokvající intertrigo.

Dávkování a způsob podání

Mast se aplikuje dospělým a dětem starším 10 let v přiměřené vrstvě na postižené místo 1−3× denně.

Těhotenství a kojení

Pityol nelze používat v období gravidity a laktaci na rozsáhlé plochy porušené pokožky. U kojících žen jej nelze aplikovat na prsní bradavky.

Nežádoucí účinky a interakce s jinými léčivými přípravky

Nežádoucí účinky masti Pityol jsou vzácné (pruritus, pálení, zarudnutí, vyrážka). Interakce s jinými léčivy nejsou známy.

(raj)

Zdroje:
1. Plzáková Z. Acne vulgaris – přehled dostupných léčebných možností a zásady péče o pleť. Medicína pro praxi 2013; 10 (3): 115–118.
2. SPC Pityol. Dostupné na: www.sukl.cz

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Ichtamol − neprávem zapomenutý lék

Kortikoidy, retinoidy, imunomodulace, biologická léčba, … Pokrok jde nezadržitelně kupředu a my rádi využíváme nových možností medicíny. Byla by však škoda, kdybychom přitom zapomínali na kvalitní tradiční léčiva.

Praktický management topické léčby seboroické dermatitidy kštice u dospělých

Seboroická dermatitida (SD) je chronická dermatóza vázaná na lokality s větším výskytem mazových žláz – kštici, obličej, axily, trup a genitálie. Cílem terapie je potlačení viditelných známek onemocnění a průvodních příznaků, především pruritu.

Použití krému s obsahem hydrokortisonu v prevenci akutní radiační dermatitidy

Níže prezentovaná klinická studie poukázala na možnost použití lokálního kortikosteroidního preparátu s obsahem hydrokortisonu v prevenci vzniku kožních komplikací radiační terapie.Všechny novinky