Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Kožní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Ichtamol − neprávem zapomenutý lék

Specializace: dermatologie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Kožní záněty

Vydáno: 8.12.2016

Ichtamol − neprávem zapomenutý lék

Kortikoidy, retinoidy, imunomodulace, biologická léčba, … Pokrok jde nezadržitelně kupředu a my rádi využíváme nových možností medicíny. Byla by však škoda, kdybychom přitom zapomínali na kvalitní tradiční léčiva.

Vědecký výzkum značně rozšířil terapeutické možnosti pro pacienty s kožními chorobami. Tento pokrok má ovšem také svá negativa. Ačkoli moderní léčiva umožňují rychlou a efektivní terapii, jsou často velmi drahá a některá mají i další problematický aspekt, kterým je nezanedbatelná toxicita. Některé starší léky přitom zůstávají opomenuty, ačkoli i ony nabízejí efektivní léčbu běžných dermatologických neduhů a zaslouží si nebýt upozaďovány. K těmto léčivům patří také ichtamol.

Ichtamol je derivát břidličného oleje a dříve byl ve velkém používán v terapii psoriázy, atopické dermatitidy, bércových vředů, seboroické dermatitidy a akné. I dnes patří k velmi účinným topickým léčivům. V běžné praxi byl využíván už od devatenáctého století. Ti nejstarší z nás si mohou pamatovat, že v dobách, kdy ještě nebyla k dispozici antibiotika, retinoidy a kortikoidy, ichtamol zastával prominentní pozici v terapeutickém arzenálu dermatologů, a to z jediného důvodu: byl účinný. I dnešní lékaři by měli pamatovat na to, že je to finančně nenáročný, netoxický lék s překvapivě dobrým účinkem.

Surový břidličný olej je získáván suchou destilací břidlice při 480 °C. Během průmyslového zpracování, které může probíhat různými technologickými postupy, vznikají dvě účinné látky: ichtamol a ichtyol. Na rozdíl od břidličného oleje, který je znám jako karcinogenní, mutagenní a fotosenzitizující látka, ichtamol a ichtyol tyto účinky postrádají a jsou bezpečné při krátkodobém i dlouhodobém používání. V porovnání s dehtem tyto látky obsahují méně polycyklických aromatických uhlovodíků, a proto by neměly vyvolávat obavy. Jsou obsaženy v řadě produktů, a tak znamenají velkou pomoc v každodenní praxi.

(pez)

Zdroj: Boyd A. S. Ichthammol revisited. Int J Dermatol 2010 Jul; 49 (7): 757−760; doi: 10.1111/j.1365-4632.2010.04551.x.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Praktický management topické léčby seboroické dermatitidy kštice u dospělých

Seboroická dermatitida (SD) je chronická dermatóza vázaná na lokality s větším výskytem mazových žláz – kštici, obličej, axily, trup a genitálie. Cílem terapie je potlačení viditelných známek onemocnění a průvodních příznaků, především pruritu.

Použití krému s obsahem hydrokortisonu v prevenci akutní radiační dermatitidy

Níže prezentovaná klinická studie poukázala na možnost použití lokálního kortikosteroidního preparátu s obsahem hydrokortisonu v prevenci vzniku kožních komplikací radiační terapie.

Suchou pokožku po ozařování lze výhodně ošetřovat heparinoidovým emoliens

Akutní radiační dermatitida je jedním z nejběžnějších nežádoucích účinků radioterapie. Pacienty trápí zejména suchost a deskvamace. Jak o takto postiženou pokožku pečovat? Jednou z výhodných variant je emoliens s obsahem heparinoidu, jehož účinnost v této indikaci byla zkoumána v níže prezentované japonské studii.Všechny novinky