#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Možnosti diagnostiky kolorektálních karcinomů a adenomů pomocí FDG-PET

9. 10. 2016

Je definovaná role, jakou má FDG-PET vyšetření v detekci kolorektálního karcinomu a adenomu?

Úvod

Pozitronová emisní tomografie (PET) s 2-[18F]fluoro-2-deoxy-D-glukózou (FDG) je efektivní a minimálně invazivní modalita, jež se stále více používá v diagnostice nádorových onemocnění, mimo jiné i v diagnostice/stagingu kolorektálního karcinomu (CRC). Co ovšem není zcela vyjasněné, je otázka, jaká je role PET vyšetření, pokud jde o detekci adenomů a CRC, zejména v časných stadiích.

Hodnocená populace pacientů

Autoři práce publikované v Journal of Gastroenterology and Hepatology studovali záznamy 2323 pacientů, kteří podstoupili jak totální kolonoskopii, tak také FDG-PET vyšetření. Hodnotili všechny takto vyšetřené pacienty mezi říjnem 2002 a zářím 2012. Nálezy získané PET vyšetřením byly srovnány s nálezy získanými při totální kolonoskopii, rozmezí mezi oběma vyšetřeními nesmělo přesahovat 1 rok. Hodnocené patologické léze byly definovány jako CRC či adenomy o velikosti 6 mm a více.

Výsledky

Při totální kolonoskopii bylo nalezeno 532 lézí o velikosti ≥ 6 mm. Z toho 56 představovalo CRC stadia T2−T4 dle klasifikace TNM a 39 lézí bylo ve stadiu T1. Pokud jde o adenomy, 223 jich bylo klasifikováno jako adenomy s pokročilou dysplazií a 214 jako adenomy s mírnou dysplazií (low grade).

Pouze 216 z 532 lézí bylo PET-pozitivních, což představuje 40,6 %. Senzitivita PET pro T2−T4 CRC dosahovala 92,2 %, pro T1 CRC pak 79,5 %. Pokud jde o adenomy, senzitivita PET byla významně nižší – 50,7 % pro adenomy s pokročilou dysplazií a pouze 9,3 % pro adenomy s mírnou dysplazií.

PET vyšetření detekovalo 76,5 % lézí hodnocených jako T1 CRC, jejichž velikost byla mezi 10 a 19 mm, a 85,0 % lézí T1 CRC, jež byly větší než 20 mm. Multivariační analýza, do které nebyly zahrnuty CRC T2−T4 léze, ukázala jako signifikantní tyto proměnné: maligní histologie, větší velikost léze, protrudující léze, vilózní typ a léze v distálním colon.

Závěr

Autoři tedy shrnují, že senzitivita PET pro detekci T2−T4 CRC lézí a také T1 CRC lézí je velmi slibná. Nicméně pokud jde o adenomy, senzitivita PET je velmi omezená, a to dokonce i v případech pokročilých dysplastických změn.

(eza)

Zdroj: Igarashi K. et al. Can positron emission tomography detect colorectal adenoma and cancers? J Gastroenterol Hepatol 2016 Aug 22, doi: 10.1111/jgh.13543 [Epub ahead of print].



Štítky
Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#