Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
GIT a koliky u dětí: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Možnosti terapie kojenecké koliky a testované prostředky

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: GIT a koliky u dětí

Vydáno: 28.3.2017

Možnosti terapie kojenecké koliky a testované prostředky

Mnoho kojenců trpí kolikou, která sužuje nejen je, ale i celou rodinu. Rodiče jsou vyčerpaní a trpí pocitem selhání. Jak jim spolehlivě pomoci?

Dopad na psychiku celé rodiny

Kojenecká kolika je častý a nezávažný stav, který sice nijak neohrožuje dítě, ale má hluboký negativní dopad na psychiku rodičů a funkci celé rodiny. Jsou to záchvaty neutišitelného pláče, který trvá:

  • déle než 3 hodiny denně,
  • více než 3 dny v týdnu,
  • po delší dobu než 3 týdny.

Tento problém postihuje asi 10−40 % dětí po celém světě a maximum jeho výskytu je ve věku 6 týdnů. Příznaky pak obvykle vymizí do věku 3−6 měsíců. Incidence je stejná u obou pohlaví a podle dostupných údajů nerozhoduje způsob krmení (kojení/formule), gestační stáří ani socioekonomický status rodiny. Příčina je neznámá a diagnóza se provádí per exclusionem.

Terapie je jednoduchá

Rodičům obvykle nestačí ubezpečení, že dítě je zdravé a pláč je v tomto věku běžný. Přestože se jedná o zcela benigní záležitost, rodiče jsou v tenzi a stálý pláč je vyčerpává, je tedy namístě nabídnout jim terapii. Z farmakologických prostředků byly testovány následující možnosti:

  • Simethicon, u něhož 3 randomizované kontrolované studie ukázaly, že má účinek rovný placebu. Navíc se jedná o syntetickou látku, která dítě do jisté míry zatěžuje.
  • Dicyklomin, který má sice prokázaný účinek, ale je nevhodný pro děti do 6 měsíců pro netolerovatelné nežádoucí účinky.
  • Inhibitory protonové pumpy, jež ovšem neměly během 4týdenní randomizované kontrolované studie lepší účinek než placebo.
  • Prokázaný účinek má podávání probiotik s bakterií Lactobacillus reuteri (kmen DSM 17938). Probiotika jsou pro dítě velmi výhodná a všestranně prospěšná. Podávání je možné už od narození, jedná se o zcela přirozený postup a přináší naprosté minimum nežádoucích účinků.
  • U kojených dětí má význam redukce alergenů ve stravě matky.
  • U dětí uměle živených se doporučuje přechod na hydrolyzovanou formuli.

Někteří autoři doporučují i jiné léčebné postupy, jako je chiropraktická manipulace, masáž, zavinutí do zavinovačky, akupunktura nebo bylinné doplňky stravy, ale u žádného z nich nebyl prokázán účinek.

(pez)

Zdroj: Johnson J. D., Cocker K., Chang E. Infantile colic: recognition and treatment. Am Fam Physician 2015; 92 (7): 577−582.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Metaanalýza účinnosti probiotika Lactobacillus reuteri u průjmovitých onemocnění dětí do 18 let

Cílem metaanalýzy publikované letos na jaře v časopisu Alimentary Pharmacology & Therapeutics bylo posoudit aktuální data o účinnosti L. reuteri DSM 17938 v léčbě a prevenci rozličných průjmovitých onemocnění u dětí do 18 let věku.

Léčba dětského průjmu za pomoci rychlé laboratorní diagnostiky a probiotik − úspěch pilotní studie

Zkvalitnění diagnostiky a terapie průjmových onemocnění může nejen v africké Botswaně zachránit či zlepšit kvalitu mnoha dětských životů.

Lactobacillus reuteri DSM 17938 zkracuje trvání akutního infekčního průjmu u dětských pacientů

Již dříve bylo v randomizovaných kontrolovaných studiích prokázáno, že Lactobacillus reuteri DSM 17938 snižuje trvání průjmu u dětí hospitalizovaných z důvodu akutního infekčního průjmu. Následující studie tureckých autorů se jako první zajímá o účinnost L. reuteri DSM 17938 u nehospitalizovaných dětí s akutním infekčním průjmem.Všechny novinky