Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
GIT a koliky u dětí: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 
reklamní sdělení

Eliminační testy v diagnostice alergie na bílkovinu kravského mléka

Specializace: pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: GIT a koliky u dětí

Vydáno: 3.4.2018

Eliminační testy v diagnostice alergie na bílkovinu kravského mléka

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) postihuje asi 2,2 % kojenců. Pro stanovení této diagnózy je nejspolehlivější metodou eliminace kravského mléka z výživy a následná reexpozice.

Příznaky ABKM

ABKM je imunologicky podmíněná reakce na některou z bílkovin kravského mléka. Někdy je k vyjádření všech možných typů alergických reakcí na bílkovinu kravského mléka místo ABKM používán pojem hypersenzitivita na bílkovinu kravského mléka, především tehdy, chybí-li laboratorní průkaz alergie. ABKM se manifestuje do 1 týdne po kontaktu s kravským mlékem, uvádí se však, že první reakce se může objevit až za 2 měsíce. ABKM je nepravděpodobná, jestliže dítě toleruje plné porce kravského mléka déle než 3 měsíce. Gastrointestinální příznaky má cca 60 % postižených, kožní projevy 50–60 % nemocných a respirační projevy jsou přítomné přibližně u jedné třetiny kojenců. Příznaky se často kombinují. Asi u 9 % dětí s ABKM může dojít k anafylaktické reakci u 2 % může být prvním projevem anafylaktický šok.

Diagnostika

Pro diagnostiku neexistuje jednoznačný laboratorní test, kterým by bylo možno celý komplex ABKM postihnout. Vyšetřování různých protilátek proti kravskému mléku nemusí přinést jednoznačnou odpověď. Jejich pozitivita je pouze pomocným diagnostickým faktorem a výsledek může být i falešně pozitivní. Ani senzitivita a specificita kožních testů není stoprocentní.

Eliminační test

Zlatým diagnostickým standardem zůstává zhodnocení eliminace kravského mléka z výživy a následná reexpozice k potvrzení alergické povahy reakce. Kravské mléko se do výživy znovu zavádí obvykle po 1–4 týdnech předchozí eliminace. Podstatou reexpozičního testu je podávání zvyšujícího se množství kravského mléka. V prvních hodinách, kdy by měly být zachyceny nejzávažnější reakce vyžadující akutně kromě přerušení podávání kravského mléka i eventuální medikaci při anafylaktické reakci, probíhá test pod lékařskou supervizí. Je vhodné používat mléko se sníženým obsahem laktózy nebo bez ní, aby bylo vyloučeno současné posuzování tolerance bílkoviny a laktózy.

Metodologicky je nejkorektnější eliminační test s aminokyselinovým preparátem (AAF), protože určité množství kojenců s ABKM (cca 5 %) netoleruje ani extenzivní hydrolyzát (eHF). Neustoupení obtíží po eHF může být interpretováno jako neúspěch eliminace, a tudíž je diagnóza ABKM, jako příčina klinických obtíží, zpochybněna. Eliminace v případě eozinofilních a non-IgE reakcí musí trvat alespoň 2 týdny, u atopické dermatitidy a alergické kolitidy 4 týdny.

Tab.: Expoziční test 

1. den 8.00 h … 1 ml kravského mléka na okraj rtu
začátek ve zdravotnickém zařízení; není-li reakce, odchází dítě po 4–6 hodinách domů 8.30 h … 5 ml kravského mléka p.o.
  9.30 h … 10 ml kravského mléka p.o.
  10.00 h … 50 ml kravského mléka p.o.
  10.30 h … 100 ml kravského mléka p.o., a dále zvyšovat
2.–6. den plné dávky kravského mléka
  1. den
kontrola

 

Léčba

V případě, že jde o posouzení některých reakcí, které je obtížné správně interpretovat (iritabilita kojence, koliky, ekzém a jeho změny), je vhodné test provést jako dvojitě slepý.

Terapeutickým opatřením je kompletní eliminace preparátů s kravským mlékem z výživy dítěte. U ABKM není vhodné používat jako náhradu kozí a ovčí mléko nebo sójové preparáty. Používají se hypoalergenní proteinové hydrolyzáty extenzivně hydrolyzované (eHF). Pro malou skupinu kojenců s ABKM je i extenzivní proteinová hydrolýza bílkoviny nedostatečné opatření a je třeba podávat preparát, jehož bílkovinná složka je tvořena pouze směsí aminokyselin (AAF). U prokázané ABKM jsou nevhodné i tzv. hypoantigenní formule (označované HA), jež se používají jako prevence ABKM u kojenců se zvýšeným rizikem rozvoje alergie. V případě diagnózy tzv. těžké ABKM je primárně indikované podání aminokyselinových preparátů.

(blu)

Zdroj: Frühauf P., Szitányi P. Alergie na bílkovinu kravského mléka. In: Výživa v pediatrii. Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, Praha, 2013, s. 22–32. ISBN 978-80-87023-26-6.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Probiotická prevence infekčních respiračních a průjmových onemocnění u předškoláků

Respirační a průjmová onemocnění jsou častým problémem v dětských kolektivech. Jednou z možností, jak snížit jejich výskyt, je preventivní užívání probiotik, a to zejména probiotických kultur Lactobacillus reuteri, popř. Lactobacillus rhamnosus.

Probiotika v prevenci akutních infekcí horních cest dýchacích

Probiotika působí příznivě na fungování trávicího traktu. Nicméně jsou známé i jejich pozitivní přínosy na fungování imunitního systému. Cílem následující metaanalýzy bylo porovnání účinnosti a bezpečnosti probiotik oproti placebu v terapii akutních infekcí horních cest dýchacích (HCD).

Dětské koliky je potřeba rodičům pečlivě vysvětlit, doporučit lze například i masáže

Dětské koliky postihují asi 20 % kojenců a projevují se záchvaty pláče a křiku bez zjevné příčiny u dětí mladších 3 měsíců. Rodiče bývají dětským pláčem velmi frustrováni, proto by pediatři neměli v této situaci opomíjet podporu rodiny například formou doporučení různých postupů ke zmírnění projevů koliky. Mezi účinná opatření patří i nepříliš často zmiňované domácí masáže kojenců.Všechny novinky