Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Kognitivní poruchy a demence: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Rozdíly v kvalitě produktů s obsahem ginkgo biloby

Specializace: neurologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Kognitivní poruchy a demence

Vydáno: 16.12.2014

Rozdíly v kvalitě produktů s obsahem ginkgo biloby

Extrakt z ginkgo biloby je rozšířené fytofarmakum užívané pro své příznivé účinky zahrnující zlepšení kognitivních funkcí u starších osob a pacientů s vaskulární či neurodegenerativní demencí včetně Alzheimerovy choroby. Produktů obsahujících tuto látku je na trhu celá řada. Rozdíly v jejich kvalitě se zabývala studie publikovaná v roce 2002 Kressmannem a spoluautory.

Autoři studie analyzovali 27 různých produktů obsahujících ginkgo bilobu. U většiny z nich bylo uvedeno, že obsahují extrakt ginkgo biloby složený z 24 % flavonoidních glykosidů či 24 % flavonoidních glykosidů a 6 % terpenových laktonů. Doporučená dávkování byla v souladu s doporučeními The German Commission E (120–240 mg/den). Dva produkty uváděly obsah 27 % flavonoidních glykosidů a 7 % terpenových laktonů, tři produkty měly obsahovat originální extrakt EGb 761. Dále byly zkoumány produkty obsahující pouze listy qinkgo biloby, listy a extrakt ginkgo biloby v jedné kapsli a extrakt ginkgo biloby doplněný o vitamíny.

Analýza vzorků ukázala, že mezi jednotlivými produkty existují významné rozdíly v obsahu flavonoidních glykosidů, terpenových laktonů a kyseliny ginkgolové. Tři vzorky obsahující originální extrakt EGb 761 odpovídaly své specifikaci. Oproti tomu 17 produktů obsahovalo množství flavonoidních glykosidů či/a terpenových laktonů mimo určené rozmezí (24–27 %, respektive 5–7 %) a nerespektovalo hodnoty uvedené na obalu. Produkt, který nejméně odpovídal doporučeným hodnotám, obsahoval 35,54 % flavonoidních glykosidů, 11,31 % terpenových laktonů a 89 576 ppm kyseliny ginkgolové.

Extrakt ginkgo biloby užívaný v terapii kognitivních poruch a demencí má přesně definované složení: 22–27 % flavonoidních glykosidů, 5–7 % terpenových laktonů a méně než 5 ppm kyseliny ginkgolové. Většina z testovaných produktů tuto specifikaci nesplňovala a obsahovala vyšší množství jednotlivých složek. Obsah kyseliny ginkgolové byl v některých případech natolik vysoký, že představoval pro uživatele zdravotní riziko (alergie, cytotoxicita).

(veri)

Zdroj: S. Kressmann, W. E. Muller and H. H. Blume: Pharmaceutical quality of different Ginkgo biloba brands, JPP 2002, 54: 661–669.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,6/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Doporučené postupy diagnostiky a terapie vaskulární demence

Vaskulární demence představuje druhou nejčastěji se vyskytující demenci. Jsou s ní spojeny vysoké nároky na komplexní zdravotní, ošetřovatelskou a sociální péči. Shrnutím doporučených postupů diagnostiky a léčby tohoto onemocnění se věnují následující řádky.

Srovnání účinku cholinesterázových inhibitorů a substance EGb 761

Terapie a související péče o nemocné s demencí s sebou nese nemalé finanční náklady. Aktuální trendy přitom ukazují, že výskyt tohoto onemocnění bude nadále vzrůstat. V současnosti se prevalence demence podle epidemiologických studií pohybuje ve skupině osob starších 65 let mezi 4 a 8 %. Všechny novinky