Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Kognitivní poruchy a demence: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Historie extraktu Ginkgo biloba EGb 761

Specializace: neurologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Kognitivní poruchy a demence

Vydáno: 16.1.2015

Historie extraktu Ginkgo biloba EGb 761

Ginkgo biloba L. neboli jinan dvoulaločný pochází z Asie, kde je již tisíce let využíván pro své léčebné schopnosti. Do Evropy byl dovezen coby ozdobný strom v sedmnáctém století a v současnosti je rozšířen téměř po celém světě. O využití Ginkgo biloby v západní medicíně se zajímal německý lékař a farmaceut Willmar Schwabe III. Výsledkem jeho snahy je standardizovaný extrakt EGb 761, jenž je dnes oficiálně využíván například v léčbě demence.

Willmar Schwabe III. se během svých expedic zajímal především o rostliny mimoevropského původu, které měly medicínský potenciál a nezřídka sloužily coby základ nově vyvíjených léčiv. Přestože v Číně osobně nikdy nebyl, do středu jeho zájmu se dostal také jinan dvoulaločný, konkrétně jeho listy. První v této souvislosti publikované výstupy práce vědeckého týmu společnosti, kterou Dr. Schwabe řídil, se zabývaly účinností jednoduchých extraktů z Ginkgo biloby na poruchu cirkulace mozku a periferie.

V roce 1965 byl registrován první extrakt z listů Ginkgo biloby pod obchodním názvem Tebonin, který byl k dispozici ve formě kapek a potahovaných tablet. Následující výzkumy odhalily coby farmakologicky nejzajímavější složku extraktu flavonoglykosidy. Dr. Schwabe spolu se svým týmem proto vyvinuli extrakt s vyšší koncentrací této složky, jenž byl využitelný rovněž pro parenterální podání. Výsledkem dalších úprav, zejména snížení obsahu problematických komponent, byl extrakt, který byl na trh uveden pod obchodním názvem Tebonin Ampoules.

Díky spolupráci s francouzskou farmaceutickou firmou byl na konci sedmdesátých a počátku osmdesátých let 20. století vyvinut odpovídající extrakt z Ginkgo biloby vhodný k perorálnímu užití, známý pod názvy Rokan, Tebonin forte či Tanakan. Nespočet provedených toxikologických a klinických studií vedl v následujících letech k  přijetí extraktu medicínskou komunitou. Aby bylo jasné, že provedené studie hodnotily extrakt o přesně definovaném obsahu, byl testovaný extrakt z Ginkgo biloby pojmenován jako EGb 761. Důkazy o účinnosti Ginkgo biloby, které jsou dnes k dispozici, se vztahují právě k standardizovanému extraktu EGb 761, nikoliv k preparátům s obsahem Ginkgo biloby obecně.

(veri)

Zdroj: Friedrich Lang, Robert Hoerr, Michael Noeldner, Egon Koch Ginkgo biloba Extract EGb 761®: From an Ancient Asian Plant to a Modern European Herbal Medicinal ProductChapter in: Hildebert Wagner, Gudrun Ulrich-Merzenic, Evidence and Rational Based Research on Chinese Drugs, Springer Vienna 2013, p. pp 431–470

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,4/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Farmakologická léčba Alzheimerovy nemoci

Farmaka nejčastěji užívaná k terapii Alzheimerovy choroby lze dělit do tří skupin: inhibitory mozkových cholinesteráz (donepezil, rivastigmin, galantamin), nekompetitivní antagonisté NMDA-receptoru (memantin) a fytofarmaka (Ginkgo biloba EGb761).

Prevence a podpůrná léčba počínající demence

Demence je definovaná jako získaná a přetrvávající porucha intelektových funkcí dostatečně hluboká na to, aby narušila schopnost zvládat běžné životní potřeby a sociální a pracovní vztahy. Následující text se zabývá prevencí a léčbou počátečního stadia tohoto onemocnění.

Doporučené postupy v diagnostice a terapii Alzheimerovy choroby

Alzheimerova choroba představuje nejčastěji se vyskytující typ demence. Doposud neexistuje kauzální léčba, je však možné farmakologicky oddálit těžká stadia demence a zlepšit kvalitu života nemocných. Současná doporučení v diagnostice a terapii Alzheimerovy choroby shrnuje následující text.Všechny novinky