Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Výskyt klíšťové encefalitidy v Evropě podle statistik ECDC

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 20.4.2013

Výskyt klíšťové encefalitidy v Evropě podle statistik ECDC

Na základě souhrnné zprávy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je možné porovnat výskyt klíšťové encefalitidy (KE) v jednotlivých evropských zemích. Vyplývá z ní, jak se jednotlivé země liší nejenom v incidenci tohoto onemocnění, ale také ve výskytu onemocnění u různých věkových skupin nebo v rozložení počtu případů v průběhu roku.

Incidence KE v evropských zemích

Zpráva ECDC zahrnuje údaje z let 2000 až 2010. Celkový výskyt KE v Evropě se pohybuje kolem 2 500 případů ročně s maximem v roce 2006 a také s patrným nárůstem v letech 2009 a 2010. Nejvyšší incidence (počet případů na 100 tisíc obyvatel) KE je dlouhodobě patrná v Litvě, Lotyšsku a Estonsku a dále také ve Slovinsku (8,5–18,5). Ze zbývajících zemí má jednoznačně nejvyšší incidenci Česká republika (4–8,5). Nezanedbatelný počet případů v přepočtu na počet obyvatel (0,5–4) je dále hlášen ze Slovenska, Rakouska, Maďarska, Polska, Finska a Švédska. V ostatních zemích je incidence KE nižší než 0,5 případu na 100 tisíc obyvatel. Hrubé geografické členění na jednotlivé státy však zastírá například velmi vysoký výskyt KE v německém Bavorsku, bezprostředně sousedícím s Českou republikou, a v některých dalších regionech.

Z výsledků zprávy ECDC je dále patrné, že onemocněním KE jsou nejvíce ohroženy vyšší věkové skupiny, neboť incidence KE roste společně s věkem. Ve všech věkových skupinách je pak KE o něco častější u mužů než u žen. Nejvíce případů KE je v rámci celé Evropy hlášeno v době od července do října, významný počet případů se však objevuje již od dubna a trvá až do prosince.

Závěr

Z výsledků souhrnné zprávy ECDC o klíšťové encefalitidě v Evropě vyplývá především potřeba sjednotit sledovací systémy v rámci Evropy, aby bylo možné spolehlivě porovnávat data o incidenci KE z jednotlivých zemí. Informace o výskytu KE by přitom měly obsahovat i přesnější geografické určení místa nákazy, aby bylo možné přesněji určit incidenci v jednotlivých regionech. Na základě těchto informací pak bude možné vytvořit doporučení ohledně očkování pro obyvatele EU a také pro zahraniční návštěvníky jednotlivých evropských zemí a regionů.

(vek)

Zdroj: European Centre for Disease Prevention and Control: Epidemiological situation of tick-borne encephalitis in the European Union and European Free Trade Association countries. Technical Report. Stockholm, 2012.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Výskyt KE v České republice očima Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) vydalo koncem minulého roku zprávu, která se zabývá výskytem a způsobem monitorování klíšťové encefalitidy (KE) v jednotlivých evropských zemích v letech 2000 až 2010.

Stanovisko WHO k vakcínám proti KE: přehled vakcín

V roce 2011 uveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO) své první stanovisko týkající se vakcín proti klíšťové encefalitidě (KE).

Zpráva ECDC o klíšťové encefalitidě

V minulém roce byla zveřejněna zpráva Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zaměřená na epidemiologii klíšťové encefalitidy (KE).Všechny novinky