Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Výskyt klíšťové encefalitidy v ČR v letech 2000 až 2012

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 18.11.2013

Výskyt klíšťové encefalitidy v ČR v letech 2000 až 2012

Počátkem tohoto roku zveřejnil Státní zdravotní ústav aktuální informace o výskytu klíšťové encefalitidy na území České republiky. Ze statistik je zřejmé, že incidence tohoto onemocnění se v posledních letech zvýšila a ohniska nákazy jsou přítomná i v oblastech, kde byla tato infekce dříve vzácná.

Následující body shrnují základní údaje, které lze nalézt ve zprávě Státního zdravotního ústavu (SZÚ):

  • Po roce 1990 se zvýšila incidence klíšťové encefalitidy (KE) – ke zvýšení počtu onemocnění došlo patrně v důsledku klimatických změn (vyšší průměrné roční teploty). Nejvíce případů KE bylo zatím zaznamenáno v roce 2006 – 1 029 případů onemocnění (to znamená 10 případů na 100 tisíc obyvatel). Rokem s druhou nejvyšší nemocností byl rok 2011, ve kterém onemocnělo 861 osob a 5 z nich v důsledku nákazy KE zemřelo.
  • Na výskyt KE mají zásadní vliv klimatické podmínky – celkově vyšší průměrné roční teploty v posledních letech se podílí na rostoucím výskytu KE a také na šíření této infekce do oblastí s vyšší nadmořskou výškou. Klimatické podmínky v konkrétním roce také do značné míry ovlivňují krátkodobé výkyvy v incidenci KE. Například v roce 2006 s rekordním výskytem KE byla mírná zima, která umožnila aktivitu klíšťat již brzy zjara, a také teplý podzim, který vylákal množství lidí do lesů s vysokým výskytem klíšťat.
  • Stále více případů KE se objevuje na okraji sezóny – i když nejvyšší počet případů KE je stále hlášen v červenci, v posledních letech je patrný přesun části onemocnění do jarních a podzimních měsíců. To patrně také souvisí s klimatickými změnami a vyššími průměrnými teplotami v těchto měsících.
  • Nejvíce ohroženi jsou lidé ve věku nad padesát let – nejvyšší incidence KE je v České republice u lidí ve věkové skupině 50 až 59 let, ale vysoké hodnoty se drží přibližně až do 70 let věku. U starších osob je rovněž vysoké riziko vážného průběhu onemocnění.

Shrnutí

Z údajů zveřejněných SZÚ je mimo jiné patrný nárůst počtu onemocnění KE v posledních letech, vznik nových přírodních ohnisek infekce, častější výskyt onemocnění v jarních a podzimních měsících a také relativně nejvyšší riziko pro vyšší věkové skupiny. Přitom v těchto věkových skupinách je proočkovanost proti KE stále velmi nízká.

(vek)

Zdroj: www.szu.cz

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,6/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

První vakcína proti klíšťové encefalitidě: vakcína FSME-IMMUN

První vakcína proti klíšťové encefalitidě, FSME-IMMUN Inject, byla uvedena na trh v 70. letech minulého století a od té doby byla dále optimalizována ve smyslu své bezpečnosti i imunogenicity. Současná podoba vakcíny je pod názvem FSME-IMMUN k dispozici od roku 2001.

Proč dnes nemáme vakcínu proti lymeské borelióze?

Již v devadesátých letech minulého století byly v USA vyvinuty dvě různé vakcíny proti lymeské borelióze. Ale i když u obou vakcín byly prokázány dobrá účinnost i jejich bezpečnost, záhy byly staženy z trhu. Co se přihodilo?

Stanovisko WHO k vakcínám proti KE: poměr nákladů a efektivity

V zemích s významnou prevalencí klíšťové encefalitidy (KE) představuje toto onemocnění značnou finanční zátěž pro postiženého jedince i pro celou společnost – především kvůli častým dlouhodobým neurologickým následkům onemocnění.Všechny novinky