Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Stanovisko WHO k vakcínám proti KE: poměr nákladů a efektivity

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 10.10.2013

Stanovisko WHO k vakcínám proti KE: poměr nákladů a efektivity

V zemích s významnou prevalencí klíšťové encefalitidy (KE) představuje toto onemocnění značnou finanční zátěž pro postiženého jedince i pro celou společnost – především kvůli častým dlouhodobým neurologickým následkům onemocnění. V zemi s tak vysokou incidencí KE, jako je Česká republika, se proto plošné očkování proti KE jednoznačně vyplatí.

Zemí s podobně vysokou incidencí KE jako v České republice bylo před zahájením kampaně za celoplošné očkování Rakousko. Podle výsledků odborných studií bylo díky rozsáhlé imunizační kampani a následnému očkování převážné většiny populace v Rakousku v letech 1991 až 2000 ušetřeno v přepočtu přibližně 80 miliónů amerických dolarů. Tyto uspořené peníze představují především náklady na zdravotní péči, ztrátu produktivity lidí infikovaných KE a odchody do předčasného nebo invalidního důchodu kvůli dlouhodobým následkům onemocnění.

Z poslední doby nejsou bohužel k dispozici výsledky žádné novější studie na téma poměru nákladů a efektivity očkování proti KE. Má se však za to, že tento poměr je silně ovlivněn cenou vakcíny proti KE v dané zemi a zároveň přesným definováním cílové populace, která je nákazou KE nejvíce ohrožena. Vzhledem k výjimečně vysoké incidenci KE v České republice hrozí (podobně jako dříve v Rakousku) reálné nebezpečí nákazy všem obyvatelům napříč regiony i věkovými skupinami, a cílovou skupinu očkování tak u nás představuje populace jako celek.

Podle stanoviska WHO by měla být imunizace proti KE založena na údajích o její incidenci v dané zemi, případně v jednotlivých regionech. Na územích, kde (prevakcinační) roční incidence KE přesahuje 5 případů na 100 tisíc obyvatel, by měly být proti KE očkovány všechny skupiny obyvatel bez ohledu na věk a na jejich další osobní riziko (např. čas trávený v místech s vysokým výskytem klíšťat). Protože Česká republika jako celek překračuje tuto hranici incidence KE, vzhledem ke své velikosti se dá považovat za jeden celek a na jejím území není region s výrazně nižším výskytem infikovaných klíšťat, bylo by zde vhodné, stejně jako před lety v Rakousku, plošně očkovat co největší část populace.

(vek)

Zdroj: World Health Organization: Vaccines against tick-borne encephalitis: WHO position paper. Weekly epidemiological record 2011, 24 (86): 241–256.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,4/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Klíšťová encefalitida a její příznaky u dětských pacientů.

Rozhovor s MUDr. Zemánkovou o případu dětské pacientky po prodělané klíšťové encefalitidě.

Jaké příspěvky nabízí pojišťovny na očkování proti klíšťové encefalitidě?

Počet případů klíšťové encefalitidy je v České republice jeden z nejvyšších v Evropě. Navíc léčba tohoto onemocnění je nejen komplikovaná pro pacienta, ale i značně finančně náročná pro jeho zdravotní pojišťovnu.

Současná infekce klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou

Ve střední Evropě a také v rozsáhlých částech Asie patří klíšťová encefalitida a lymeská borrelióza mezi nejčastější infekce přenášené klíšťaty.Všechny novinky