Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Současná infekce klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 23.9.2013

Současná infekce klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou

Ve střední Evropě a také v rozsáhlých částech Asie patří klíšťová encefalitida a lymeská borrelióza mezi nejčastější infekce přenášené klíšťaty. V těchto oblastech je důležité mít na paměti možnost současné infekce oběma těmito onemocněními a častěji provádět vyšetření, která přítomnost obou infekcí vyloučí nebo potvrdí.

Klíšťata mohou sloužit jako přenašeč viru klíšťové encefalitidy (KE) a také bakterií rodu Borrelia, vyvolávajících lymeskou borreliózu. Není neobvyklé, že klíště je infikováno oběma těmito patogeny zároveň a výjimkou není ani nosičství tří různých patogenů potenciálně přenosných na člověka (například viru KE a dvou různých druhů borrelií). V roce 2001 byly publikovány výsledky ruské studie, podle které je asi 1,2 až 3,3 % klíšťat sajících na člověku infikováno zároveň KE a lymeskou borreliózou.

Z literatury je známo několik konkrétních případů dvojité infekce KE a lymeskou borreliózou. Jako první byla v roce 1986 zveřejněna kazuistika 68leté ženy, která se nakazila na dovolené v Rakousku. Postupně se u ní objevily příznaky obou onemocnění, borrelióza však byla diagnostikována se zpožděním. Je přitom možné, že včasnější nasazení antibiotik by zabránilo vzniku dlouhodobých následků onemocnění, které se později rozvinuly. Další známé případy dvojitých infekcí pocházejí například ze Švýcarska nebo z Finska a týkají se pacientů různého věku. V roce 2006 byla zveřejněna retrospektivní studie z Lotyšska (kde je incidence KE velmi vysoká), ve které bylo identifikováno 51 případů dvojité infekce KE a lymeskou borreliózou. Podobná studie ze Slovenska pak zaznamenala 12 případů dvojité infekce.

V mnoha případech zůstává současná infekce oběma nejčastějšími nemocemi přenášenými klíšťaty nediagnostikovaná. Přitom je možné, že například riziko neurroboreliózy je v těchto případech kvůli poškození hematoencefalické bariéry způsobenému konkomitantní infekcí KE zvýšené. Možnosti dvojité infekce by proto měla být v diagnostice i léčbě věnována dostatečná pozornost.

(vek)

Zdroj: Bröker M. Following a tick bite: double infections by tick-borne encephalitis virus and the spirochete Borrelia and other potential multiple infections. Zoonoses Public Health. 2012 May; 59 (3): 176–80.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Stanovisko WHO k vakcínám proti KE: kontraindikace očkování a další upozornění

Světová zdravotnická organizace ve svém dokumentu neuvádí prakticky žádné absolutní kontraindikace očkování proti klíšťové encefalitidě (KE).

Vakcína proti KE založená na evropském podtypu indukuje tvorbu protilátek i proti dalším podtypům viru KE

Studie publikovaná v časopise The Journal of Infectious Diseases analyzuje vznik zkřížené neutralizace mezi různými podtypy viru klíšťové encefalitidy (KE), jako je evropský, východní a sibiřský podtyp, a také mezi virem omské hemoragické horečky.

Horečka dengue

Virus horečky dengue, přenášený komáry, je považován za nejvýznamnější arbovirus, který napadá člověka, a především v rozvojových zemích představuje vážný zdravotnický problém.Všechny novinky