Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Přetrvávání ochranné hladiny protilátek a následná přeočkování u očkování proti KE

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 28.6.2013

Přetrvávání ochranné hladiny protilátek a následná přeočkování u očkování proti KE

Longitudinální studie ukázaly, že pokles hladin protilátek po primární sérii očkování proti klíšťové encefalitidě (KE) je nejvýraznější během prvního roku a později se ustálí. Dále je prokázáno, že dostatečná hladina protilátek přetrvává po celou dobu doporučeného intervalu mezi primární imunizací a následným přeočkováním, případně mezi dalšími přeočkováními.

Pokles hladiny protilátek u starších osob

Možná trochu překvapivě z výsledků většiny studií vyplývá, že pokles hladiny ochranných protilátek proti KE je u lidí ve věku mezi 50 a 60 lety stejně rychlý jako u mladších jedinců. Na druhou stranu, protože celkový titr protilátek, který se vytvoří po primární imunizaci, případně po následném přeočkování, je u starších lidí obvykle nižší, starší jedinci dosahují séronegativity zpravidla dříve než lidé mladší. Z toho důvodu se obvykle doporučuje u starších osob provádět následné přeočkování častěji (ve tříletých intervalech místo pětiletých).

Protilátky přetrvávají dostatečně dlouhou dobu

Výsledky dlouhodobých studií naznačují, že protilátky proti KE přetrvávají déle u osob, které kromě primární imunizace absolvovali již také jedno nebo více přeočkování. Je prokázáno, že dostatečná hladina protilátek přetrvává po celou dobu doporučených intervalů přeočkování a ojedinělé případy, ve kterých propuklo onemocnění KE u očkovaných osob v průběhu tohoto intervalu, nebyly závislé na době, která uplynula od podání poslední očkovací dávky.

Přestože dostatečné hladiny protilátek pravděpodobně v mnoha případech přetrvávají u zdravých jedinců i déle, než je doporučený interval následných přeočkování, ve většině evropských zemí se za bezpečný, a tudíž i doporučený interval mezi přeočkováními považuje tři nebo pět let (v závislosti na věku). Pouze ve Švýcarsku je doporučená doba mezi přeočkováními deset let.

(vek)

Zdroj: World Health Organization: Vaccines against tick-borne encephalitis: WHO position paper. Weekly epidemiological record 2011, 24 (86): 241–256.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost vakcín proti KE podle zprávy WHO

Oficiální stanovisko Světové zdravotnické organizace (WHO) ohledně vakcín a očkování proti klíšťové encefalitidě (KE) zahrnuje několik studií, které se v minulosti zabývaly imunogenicitou navozenou vakcínami Encepur a FSME-Immun.

Na ochranu před klíšťovou encefalitidou stačí v létě 14 dnů

Dvě zdaleka nejčastější onemocnění přenášená klíšťaty jsou lymeská borelióza a klíšťová encefalitida.

Bezpečnost vakcín proti klíšťové encefalitidě

U obou vakcín proti klíšťové encefalitidě (Encepur a FSME-Immun) byl před rokem 2001 poměrně častý výskyt vedlejších účinků.Všechny novinky