Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Laboratorní možnosti diagnostiky klíšťové encefalitidy

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 31.10.2010

Laboratorní možnosti diagnostiky klíšťové encefalitidy

Klíšťová encefalitida je nejvýznamnější virové onemocnění mozku v regionu Evropy a Asie. Její současná diagnostika je založena na průkazu specifických IgM a IgG protilátek. Zejména v časných stadiích může být přínosná i metoda PCR. Ročně onemocní v Evropě klíšťovou encefalitidou přes 3 000 lidí. Ve střední Evropě incidence roste s výjimkou Rakouska, kde je od roku 1981 zavedeno očkování celé populace.

RT-PCR

Infekce virem klíšťové encefalitidy může mít podobné příznaky jako infekce jinými neurotropními viry (např. Herpes simplex). Je tedy třeba určit konkrétní infekční agens. V úvodní, viremické fázi onemocnění je možné použít přímou diagnostiku pomocí kultivace viru v buněčné kultuře nebo RT-PCR. Předností PCR je možnost diagnostiky již během prvního týdne onemocnění, po sérokonverzi v druhém týdnu je již výtěžnost nižší a později minimální. Rychlý průkaz konkrétního agens je důležitý pro správné rozhodnutí o léčbě (symptomatická pro klíšťovou encefalitidu, acyklovir pro herpetickou). PCR je také schopné odlišit méně časté subtypy viru klíšťové encefalitidy, které se u nás mohou vyskytnout v souvislosti s migrací. Nevýhodou PCR je fakt, že míra specificity a senzitivity se velmi liší mezi jednotlivými laboratořemi.

Sérologie

Druhou převážně používanou možností je nepřímá diagnostika pomocí detekce IgM a IgG protilátek ze séra a likvoru, která je použitelná od druhého týdne onemocnění. Většina komerčně dodávaných diagnostických kitů poskytuje kvalitní výsledky.

Budoucnost diagnostiky

Další pomůckou pro diagnostiku budou v blízké budoucnosti dostupné rychlé „proužkové“ imunologické testy pro detekci specifických protilátek, které umožní identifikovat agens přímo v ambulanci. Pracuje se také na vývoji miniaturních RT-PCR čipů, umožňujících najednou rozpoznat několik možných infekčních agens včetně jejich subtypů.

(uli)

Zdroje:
Oliver Donoso Mantke; Katharina Achazi; Matthias Niedrig; Serological Versus PCR Methods for the Detection of Tick-borne Encephalitis Virus Infections in Humans; Future Virology. 2007; 2 (6): 565–572; DOI: 10.2217/17460794.2.6.565

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Krymsko-konžská hemoragická horečka v Eurasii

Krymsko-konžská hemoragická horečka patří mezi zoonózy přenášené klíšťaty a je způsobována virem ze skupiny nairovirů. K nákaze člověka většinou dojde kousnutím klíštěte nebo kontaktem s krví či tkání infikovaného dobytka.

Členovci mohou přenášet nemoc z kočičího škrábnutí

Mezi zoonózami existuje několik infekcí, o nichž zatím není příliš mnoho informací, především není znám jejich přírodní rezervoár a přesný způsob přenosu. Jedním z těchto onemocnění je i nemoc z kočičího škrábnutí.

Autismus a lymeská borrelióza: existuje spojení?

Podle studie publikované v časopise Medical Hypotheses může hrát lymeská borrelióza významnou roli při vzniku autismu.Všechny novinky