Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Klíšťová encefalitida u dětí a dospívajících v České republice mezi lety 1960 a 2007

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 31.1.2013

Klíšťová encefalitida u dětí a dospívajících v České republice mezi lety 1960 a 2007

Česká republika patří spolu se Slovinskem, Ruskem a pobaltskými státy mezi země s největším výskytem klíšťové encefalitidy na světě. V České republice probíhala od roku 1960 do roku 2007 dlouhodobá studie, která sledovala výskyt onemocnění v Plzeňském a Karlovarském kraji.

Podle záznamů nashromážděných za 48 let studie se incidence onemocnění pohybovala mezi 0,5 až 10,4 případu na 100 000 obyvatel. Celkem bylo nakaženo 1 767 osob. U každého pacienta byl zaznamenán věk, pohlaví, datum začátku nemoci, místo nakažení, historie přisátí infikovaného klíštěte a očkování. V roce 1993 byl přidán i údaj o konzumaci nepasterizovaného mléka.

Z celkových 1 767 nakažených bylo potvrzeno 410 případů klíšťové encefalitidy u dětí a dospívajících s incidencí 3,4 případu na 100 000 obyvatel. Výskyt onemocnění se v různých věkových skupinách lišil. Nejvyšší počet nemocných byl u obou pohlaví ve skupině 15–19letých. 59 % všech onemocnění bylo způsobeno infikovaným klíštětem. Od roku 1993, kdy byl do dotazníku zařazen i údaj o nepasterizovaném mléku, se nakazilo celkem 203 dětí. Nákaza způsobená přítomností viru v neupraveném mléku byla prokázána u 11 z nich.

Tato dlouhodobá studie poukazuje nejen na vysokou incidenci onemocnění dětí u nás, ale i na změny, ke kterým v průběhu posledních téměř 50 let docházelo. Důležitými ovlivňujícími faktory jsou jak sociální, politické a demografické změny v České republice, tak celosvětový problém globálního oteplování. Výsledky dlouhodobého pozorování ukazují, že zatímco v šedesátých letech byly případy nákazy obvyklé spíše v teplejších měsících (květen–říjen), v poslední době není neobvyklá ani nákaza v březnu či na konci listopadu. Patrně ze stejného důvodu se klíšťata objevují i ve vyšších nadmořských výškách. Dříve uváděná hranice výskytu 700 m n. m. dnes již neplatí a musíme počítat s jejím posunem do vyšších oblastí.

Od roku 1990 je u nás k dispozici vakcína proti klíšťové encefalitidě. Její využití je ale malé. V Plzeňském kraji bylo do června 2007 očkováno 20 640 dětí a dospívajících.

Efektivita očkování je vysoká. Pokud se ale v budoucnu nezvýší počet očkovaných dětí spolu s omezením vysoce rizikového chování (jako je pití nepasterizovaného mléka), incidence onemocnění se výrazně nezmění.

(jez)

Zdroj: Pazdiora P. et al.: Tick-borne encephalitis in children and adolescents in the Czech Republic between 1960 and 2007, World J Pediatr, 012 Nov; 8 (4): 363–6; doi: 10.1007/s12519-012-0383-z.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí zveřejnilo nová fakta o výskytu KE

Koncem roku 2012 uveřejnilo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) přehlednou zprávu o výskytu klíšťové encefalitidy (KE) v Evropě.

Klíšťová encefalitida v Evropě – výskyt ve Švédsku

Nedávné údaje hovoří o tom, že ve Švédsku je nejvyšší výskyt klíšťové encefalitidy (KE) ze všech zemí Skandinávie, a to včetně příslušných oblastí Ruska.

Epidemiologie krajiny: interakce mezi krajinou, lidmi, patogenními organismy a jejich hostiteli

Charakteristika krajiny v různých geografických oblastech významně ovlivňuje incidenci infekčních členovci přenášených onemocnění.Všechny novinky