Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Jak se sleduje KE v jednotlivých evropských zemích: máme k dispozici spolehlivá data?

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 13.5.2013

Jak se sleduje KE v jednotlivých evropských zemích: máme k dispozici spolehlivá data?

V minulém roce vydalo Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) souhrnnou zprávu o klíšťové encefalitidě (KE) v Evropě, ve které je možné najít podrobné informace o výskytu tohoto onemocnění v různých evropských zemích. Hlavním účelem zprávy nebylo pouze shromáždit dostupná epidemiologická data, ale především zhodnotit a porovnat systémy, pomocí kterých různé státy sledují výskyt KE na svém území.

Zpráva ECDC zahrnuje celkem 30 evropských zemí (včetně pobaltských, a neobsahuje naopak státy bývalé Jugoslávie kromě Slovinska). Z těchto zemí jich 20 (67 %) nějakým způsobem eviduje výskyt KE na svém území, komplexní sledovací systém pak má zavedeno 18 zemí (60 %). V naprosté většině zemí jsou případy KE zaznamenávány na celonárodní úrovni, pouze v jediné zemi je KE evidována ve vztahu k menším územním celkům. Údaje o výskytu KE jsou v jednotlivých státech získávány z různých zdrojů, nejčastěji z hlášení nemocničních lékařů, praktických lékařů a klinických laboratoří.

Sledovací systémy jednotlivých zemí nejsou jednotné ani v tom, jaké případy KE se hlásí a zahrnují do epidemiologického přehledu. Zatímco osm zemí hlásí všechny případy KE včetně asymptomatických (například Německo nebo Slovensko) a tři země všechny symptomatické případy (tedy včetně případů, ve kterých infekce nepostihne centrální nervový systém), devět zemí včetně České republiky nebo Rakouska zahrnuje do sledování jen ty případy KE, u kterých dojde k postižení centrálního nervového systému.

Uvedené rozdíly ve sledovacích systémech jednotlivých zemí jsou jen některé z těch, které zpráva ECDC zmiňuje. Kvůli těmto rozdílům je obtížné porovnávat epidemiologická data z různých evropských států a podle autorů zprávy musí být do budoucna vypracován a zaveden jednotný sledovací systém KE ve všech zemí Evropské unie.

(vek)

Zdroj: European Centre for Disease Prevention and Control: Epidemiological situation of tick-borne encephalitis in the European Union and European Free Trade Association countries. Technical Report. Stockholm, září 2012; doi 10.2900/62311

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Výskyt klíšťové encefalitidy v Evropě podle statistik ECDC

Na základě souhrnné zprávy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je možné porovnat výskyt klíšťové encefalitidy (KE) v jednotlivých evropských zemích.

Výskyt KE v České republice očima Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) vydalo koncem minulého roku zprávu, která se zabývá výskytem a způsobem monitorování klíšťové encefalitidy (KE) v jednotlivých evropských zemích v letech 2000 až 2010.

Stanovisko WHO k vakcínám proti KE: přehled vakcín

V roce 2011 uveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO) své první stanovisko týkající se vakcín proti klíšťové encefalitidě (KE).Všechny novinky