Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Horečka dengue

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 12.8.2013

Horečka dengue

Virus horečky dengue, přenášený komáry, je považován za nejvýznamnější arbovirus, který napadá člověka, a především v rozvojových zemích představuje vážný zdravotnický problém. Podle údajů Světové zdravotnické organizace se nyní virus horečky dengue endemicky vyskytuje ve více než 100 různých zemích.

Epidemiologie

V endemických oblastech je ročně zaznamenáno asi 50 až 100 miliónů případů horečky dengue, z toho přibližně ve 250 až 500 tisících případů se vyvine vážná hemoragická horečka. Přibližně 50 % všech infekcí je asymptomatických. Symptomatické případy mohou zahrnovat širokou škálu různých příznaků od mírného horečnatého onemocnění až po hemoragickou horečku nebo šokový syndrom dengue. Kromě endemických oblastí byly případy horečky dengue nedávno hlášeny také z některých zemí Evropy, kde se onemocnění opět objevilo po delší přestávce.

Postižení CNS

Kromě typické hemoragické horečky se infekce virem dengue může projevovat i řadou méně typických příznaků včetně neurologických komplikací. Ačkoliv velká část neurologických projevů vzniká pravděpodobně jako důsledek systémové infekce (bývá označována termínem „dengue encefalopatie“), u určité části infikovaných jedinců může virus dengue vyvolat skutečné neuroinvazivní onemocnění. Podle velkých epidemiologických studií je neurologická manifestace součástí klinického obrazu v asi 1 až 5 % všech symptomatických případů nákazy virem horečky dengue.

Neurologické příznaky zahrnují širokou škálu projevů postižení CNS, například nespecifickou alteraci vědomí, křeče, bolesti hlavy, meningeální příznaky a (analogicky s japonskou encefalitidou a západonilskou horečkou) také parkinsonské příznaky. Rizikové faktory pro vznik neurologických příznaků jsou infekce sérotypem 2 a 3 a také věk pacienta: u mladších dětí se vyskytují častěji než u starších.

Léčba horečky dengue je dosud převážně podpůrná. Hlavně v endemických oblastech je však akutní potřeba účinné léčebné a vakcinační strategie.

(vek)

Zdroj: Sips G. J. et al. Neuroinvasive flavivirus infections. Rev Med Virol. 2012 Mar; 22 (2): 69–87.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Virus západonilské horečky

Virus západonilské horečky patří mezi flaviviry – stejně jako virus klíšťové encefalitidy, japonské encefalitidy nebo horečky dengue. Obdobně jako v případě klíšťové encefalitidy i virus západonilské horečky napadá v některých případech centrální nervovou soustavu (CNS) a malé procento případů končí i smrtelně.

Klíšťová encefalitida u dětí zůstává často nediagnostikovaná

Retrospektivní přehled klinických projevů a několika tisíc sérologických vyšetření protilátek proti klíšťové encefalitidě (antiKE) naznačuje, že klíšťová encefalitida u dětí má často jen nezřetelné příznaky, které ukazují na nespecifikované zánětlivé onemocnění.

Klíšťová encefalitida u psů

Přestože u psů dochází k infekci klíšťovou encefalitidou (KE) poměrně často, klinické příznaky onemocnění se u nich objevují jen zřídka. Jestliže však klinické onemocnění KE u psa propukne, má většinou velmi vážný průběh, a pokud zvíře přežije, je i rekonvalescence velmi dlouhá.Všechny novinky