Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Klíšťová encefalitida: Novinky
Videa
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Bezpečnost vakcín proti klíšťové encefalitidě

Specializace: infekční lékařství
Téma: Klíšťová encefalitida

Vydáno: 2.6.2013

Bezpečnost vakcín proti klíšťové encefalitidě

U obou vakcín proti klíšťové encefalitidě (Encepur a FSME-Immun) byl před rokem 2001 poměrně častý výskyt vedlejších účinků. Současné složení vakcín je však v tomto směru podstatně lepší a obě vakcíny jsou dnes považovány za naprosto bezpečné.

Přehledná studie z roku 2009 založená na údajích z databáze Cochrane zahrnula přes pět tisíc dětí a dospělých imunizovaných buď vakcínou Encepur, nebo FSME-Immun. I když se nezávažné vedlejší účinky objevovaly poměrně často (přechodné zčervenání a bolest v místě vpichu v až 45 % případů, horečka v až v 6 % případů), v žádném případě nebyly hlášeny vážné nebo život ohrožující vedlejší účinky.

Další randomizovaná kontrolovaná jednoduše zaslepená multicentrická studie zahrnující více než 300 dětí ve věku 1 až 11 let zjistila, že obě vakcíny FSME-Immun Junior a Encepur pro děti byly dobře snášeny. Opět nebyl zaznamenán žádný případ vážných nežádoucích účinků ve spojitosti s očkováním. U dětí ve věku 7 až 11 let byl však výskyt lokálních reakcí po první a druhé očkovací dávce signifikantně nižší u dětí očkovaných vakcínou FSME-Immun Junior než u dětí očkovaných vakcínou Encepur.

Kromě nežádoucích účinků při základním očkování byl sledován také výskyt nežádoucích účinků při prvním a dalších následných přeočkováních. Jedna ze studií sledovala dospělé ve věku 18 až 67 let, kteří obdrželi první posilující dávku tři roky po základním očkovacím schématu. Vedlejší účinky se objevovaly jen zřídka a nebyly závažné. Také v další studii, která zkoumala výskyt vedlejších účinků u druhého následného přeočkování, byla vakcína velmi dobře snášena. Zároveň nebyla zjištěna snížená imunogenicita nebo horší snášenlivost v případech, kdy byla některá z vakcín proti klíšťové encefalitidě podávána společně s dalšími očkováními, například u cestovatelů do endemických oblastí.

Závěr

Obě vakcíny proti klíšťové encefalitidě jsou v současné době považovány za bezpečné u dětí i u dospělých. Vyskytují se pouze mírné vedlejší účinky, jako je zčervenání či bolestivost v místě vpichu nebo přechodné zvýšení teploty.

(vek)

Zdroj: World Health Organization: Vaccines against tick-borne encephalitis: WHO position paper. Weekly epidemiological record 2011, 24 (86): 241–256.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Jak se sleduje KE v jednotlivých evropských zemích: máme k dispozici spolehlivá data?

V minulém roce vydalo Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) souhrnnou zprávu o klíšťové encefalitidě (KE) v Evropě.

Výskyt klíšťové encefalitidy v Evropě podle statistik ECDC

Na základě souhrnné zprávy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je možné porovnat výskyt klíšťové encefalitidy (KE) v jednotlivých evropských zemích.

Výskyt KE v České republice očima Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) vydalo koncem minulého roku zprávu, která se zabývá výskytem a způsobem monitorování klíšťové encefalitidy (KE) v jednotlivých evropských zemích v letech 2000 až 2010.Všechny novinky