Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Zvyšuje karcinom prostaty riziko kolorektálního karcinomu?

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 8.12.2016

Zvyšuje karcinom prostaty riziko kolorektálního karcinomu?

Každý šestý pacient s karcinomem prostaty má podle dostupných údajů další primární malignitu. Mezi různými druhy těchto malignit má zvláštní klinický význam kolorektální karcinom, protože jeho riziko může být zvýšeno léčbou karcinomu prostaty.

Úvod

Kolorektální karcinom a karcinom prostaty vzájemně zvyšují svá rizika. Jednak proto, že sdílejí rizikové faktory, jako je obezita, nadměrná konzumace masa, nedostatek cvičení, deficience vitaminu D a užívání statinů či aspirinu. Dále sdílejí i společné genetické rizikové faktory: BRCA1BRCA2, Lynchův syndrom a geny spojené s dráhou Wnt. Zda však existuje jasná asociace i u tumorů jako takových, nezávisle na léčbě, dosud nebylo zcela známo. Proto tým jihokorejských internistů a urologů provedl výzkum vedoucí k jejímu zjištění.

Analyzovaná kohorta pacientů a zkoumaná kritéria

Zkoumanými subjekty byli pacienti, kterým byl diagnostikován karcinom prostaty a měli provedenu kolonoskopii během jednoho roku od diagnózy. K nim byla přiřazena kontrolní skupina odpovídajícího věku a BMI, která podstoupila kolonoskopii v rámci rutinního screeningu. Předmětem zájmu byly:

  • kolorektální neoplazie (histologicky potvrzený adenom nebo adenokarcinom),
  • pokročilé kolorektální neoplazie, odpovídající těmto kritériím:
    1. high-grade dysplazie,
    2. přítomnost klků,
    3. velikost tumoru ≥ 1 cm,
    4. přítomnost buněk adenokarcinomu.

Výsledky studie

Ačkoli pro kolorektální neoplazie nebyla přítomnost karcinomu prostaty signifikantním rizikovým faktorem, u pokročilé kolorektální neoplazie se asociace potvrdila (OR 3,3; 95% CI 1,766−6,167; p < 0,001). Dalším významným rizikovým faktorem byl věk (OR 1,050; 95% CI 1,003−1,009; p = 0,036) a BMI (OR 1,205; 95% CI 1,067−1,361; p = 0,003), zatímco užívání aspirinu bylo preventivním faktorem (OR 0,414; 95% CI 0,173−0,990; p = 0,047).

Závěr

Autoři doporučují mít zvýšené riziko pokročilého kolorektálního karcinomu u pacientů s karcinomem prostaty na paměti a nově diagnostikované pacienty směrovat na kolonoskopii.

(pez)

Zdroj: Ko S. H., Baeg M. K., Bae W. J. et al. Prostate cancer patients may have an increased risk of coexisting advanced colorectal neoplasms. Onco Targets Ther 2016 Sep 9; 9: 5611−5617, doi: 10.2147/OTT.S110595.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Obezita, adipokiny a karcinom prostaty

Obezita se pojí s takovými chorobami, jako je diabetes mellitus, arteriální hypertenze nebo ateroskleróza koronárních tepen, představuje však rovněž nezanedbatelný rizikový faktor vzniku nádorových onemocnění, mimo jiné novotvarů prostaty.

Léčba karcinomu prostaty může znamenat běh i na desetiletí

Moderní medicína se dostala do fáze, kdy mohou být některá i pokročilá nádorová onemocnění považována za chronické stavy. Příkladem je karcinom prostaty. Pacienti s ním mohou přežívat řádově roky a nezřídka umírají ze zcela nesouvisejících příčin. Terapii tohoto typu novotvaru se věnují také recentní guidelines velkých evropských odborných společností EAU, ESTRO a SIOG, jejichž konsenzus byl letos v srpnu uveřejněn v časopisu European Urology.

Komparativní studie molekulárněpatologických vlastností karcinomu prostaty u tří specifických populací mužů

Zajímavá studie japonských autorů porovnávala vzorky karcinomu prostaty celkem tří etnicky nebo zeměpisně blízkých populací mužů. Bylo zjištěno, že nádory mají odlišné biologické vlastnosti, a lišil se tak i jejich fenotyp studovaný imunohistochemickými a dalšími metodami.Všechny novinky