Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 9.10.2015

Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty

U pacientů s nemetastazujícím karcinomem prostaty léčených androgendeprivační terapií znamená hladina prostatického specifického antigenu (PSA) > 8 ng/ml nebo zdvojnásobení hladiny PSA do 6 měsíců zvýšené riziko vzniku kostních metastáz i úmrtí. Jde o výsledky dánské studie s 2494 pacienty publikované v červnu 2015.

Do této populační kohortové studie byli zařazeni všichni pacienti ze severního a centrálního regionu Dánska s nemetastazujícím karcinomem prostaty diagnostikovaným v letech 1997–2010, kteří byli léčeni androgendeprivační terapií. Údaje pocházejí z tamních registrů. Primárním sledovaným parametrem byl vznik metastáz, celkové přežití a přežití bez kostních metastáz.

Ze zařazených pacientů se u 80 % během sledování vyvinul kastračně rezistentní karcinom prostaty. Během 5 let se u 1/4 pacientů objevily metastázy, z nichž 81 % představovaly metastázy do skeletu. Střední doba celkového přežití činila 4,4 roku. V porovnání s PSA < 8 ng/ml byla hladina PSA ≥ 8 ng/ml spojena s upraveným relativním rizikem (RR) vzniku kostních metastáz 14,0 (95% CI 10,2–19,0) a s RR úmrtí z jakýchkoliv příčin 4,4 (95% CI 3,9–5,0). Zdvojnásobení hodnoty PSA za ≤ 6 měsíců znamenalo upravené RR vzniku kostních metastáz 7,6 (95% CI 6,1–9,5) a RR úmrtí z jakýchkoliv příčin 5,9 (95% CI 5,2–6,6).

Autoři došli k závěru, že u pacientů s nemetastazujícím karcinomem prostaty jsou silnými nepříznivými prognostickými faktory vzniku kostních metastáz a celkové mortality hladina PSA ≥ 8 ng/ml a doba do zdvojnásobení hodnoty PSA ≤ 6 měsíců.

(zza)

Zdroj: Nguyen-Nielsen M., Liede A., Maegbaek M. L. et al. Survival and PSA-markers for mortality and metastasis in nonmetastatic prostate cancer treated with androgen deprivation therapy. Cancer Epidemiol 2015 Aug; 39 (4): 623–632, doi: 10.1016/j.canep.2015.05.008. 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Solitární plicní metastáza jako první projev karcinomu prostaty

U 71letého muže se solitárním uzlem v pravé plíci zjištěným na CT prokázala PET/CT mírně zvýšené vychytávání fluorodeoxyglukózy (FDG) v této lézi, ale také v některých lalocích prostaty. Zjištěny byly také hypermetabolické sklerotické léze ve 2. žebru vpravo a 7. hrudním obratli. Hladina prostatického specifického antigenu (PSA) byla normální (3,83 ng/dl, norma 0–4,0 ng/dl).

Mohla by MRI nahradit biopsii při podezření na karcinom prostaty?

Ačkoliv je multiparametrická magnetická rezonance (MRI) mnohde používána ještě před biopsií k detekci klinicky signifikantní rakoviny prostaty, je tento postup stále kontroverzní. Autoři nedávno publikované studie hodnotili přesnost takto využívaného diagnostického nástroje u mužů s klinicky suspektním nádorovým onemocněním prostaty.

Odhad rizika pozitivního výsledku zobrazení kostních metastáz u pacientů s karcinomem prostaty

Američtí vědci vytvořili tabulky pro odhad rizika kostních metastáz karcinomu prostaty na základě hodnot prostatického specifického antigenu (PSA) a jejich kinetiky. Umožní selekci pacientů pro zobrazovací kostní vyšetření.Všechny novinky