Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv kouření na výskyt sekundárních nádorů močového měchýře u pacientů s nádory prostaty léčených radioterapií

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 5.9.2016

Vliv kouření na výskyt sekundárních nádorů močového měchýře u pacientů s nádory prostaty léčených radioterapií

Radioterapie karcinomu prostaty zvyšuje riziko sekundárních malignit v ozařované oblasti, a to především riziko urotelového karcinomu. Také kouření je obecně známým rizikovým faktorem nádorů močového traktu. Japonští autoři se pokusili zjistit, zda se tyto rizikové faktory mohou potencovat.

Studie se zúčastnilo 754 pacientů s karcinomem prostaty, kteří byli léčeni buď radioterapií (n = 319), nebo chirurgicky radikální prostatektomií (n = 435). Klinická studie probíhala mezi lety 2000 a 2013 a jejím cílem bylo stanovit vliv věku a kouření na míru výskytu sekundárních nádorů močového měchýře.

Výsledky studie

Medián sledování činil u skupiny s radioterapií 4,3 roku a u skupiny s radikální prostatektomií 3,1 roku. V rámci tohoto intervalu se sekundární nádor močového měchýře vyskytl u 11 pacientů s radioterapií (3,4 %) a u 5 pacientů s chirurgickou léčbou (1,1 %). Míra 5letého přežití bez malignit močového měchýře činila 97,3 % ve skupině s radioterapií a 99,4 % ve skupině s prostatektomií.

Věk (hazard ratio [HR] 1,15; p = 0,027) a kouření (HR 5,65; p = 0,011) se ukázaly být faktory spojenými se zvýšeným rizikem vzniku sekundárních nádorů močového měchýře u skupiny pacientů léčených radioterapií. Z opačného pohledu bylo prokázáno, že u kuřáků je radioterapie významný rizikový faktor vzniku nádorů močového měchýře (HR 9,64; p = 0,0052). Tento vztah se nepotvrdil pro vyšší věk.

Závěr

Kouření v osobní anamnéze, a to včetně již zanechaného, zvyšuje riziko sekundárních malignit močového měchýře po radioterapii. Autoři proto navrhují, že by kuřáctví mohlo být jedním z rozhodujících kritérií pro volbu chirurgické léčby. Naopak věk by neměl rozhodovat při volbě mezi radioterapií a radikální prostatektomií s ohledem na riziko malignit močového měchýře.

(jam)

Zdroj: Shiota M. et al. Smoking effect on secondary bladder cancer after external beam radiotherapy for prostate cancer. Jpn J Clin Oncol 2016 Jul 18, doi: 10.1093/jjco/hyw098 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Denosumab v terapii metastáz u kastračně rezistentního karcinomu prostaty

Kostní metastázy jsou velmi častou komplikací karcinomu prostaty. Jejich vznik je spojen s významnou morbiditou, častým rozvojem kostních příhod a negativním vlivem na kvalitu života. Výsledky studií ukazují, že významnou roli v prevenci kostních příhod zastává monoklonální protilátka denosumab.

Hypofrakcionace: testováno, prokázáno

V časopisu Lancet Oncology byly publikovány dvě velké randomizované studie na téma karcinom prostaty a hypofrakcionace, tedy radioterapie prováděné v menším počtu frakcí o vyšší dávce. Přinášíme vám zajímavý komentář, který k těmto studiím publikoval W. Robert Lee z americké Dukeovy univerzity.

Adenokarcinom prostaty s metastatickým šířením do mandibuly

Karcinom prostaty je jednou z nejčastějších malignit mužů. Má tendenci metastazovat do kostí, přesto je šíření do mandibuly vzácné. Vzhledem k nevšednímu výskytu metastáz v dolní čelisti představuje jejich diagnóza výzvu jak pro urology, tak pro stomatology.Všechny novinky