Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Strava s vysokým obsahem antioxidantů by mohla být přínosem u pacientů s karcinomem prostaty

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 7.9.2015

Strava s vysokým obsahem antioxidantů by mohla být přínosem u pacientů s karcinomem prostaty

Malá studie ukázala, že 3měsíční dodržování středomořské stravy sníží u pacientů s karcinomem prostaty riziko poškození DNA. Přínosem jsou zejména potraviny s vysokým obsahem antioxidantů: potraviny bohaté na foláty, vitamin C, dále luštěniny a zelený čaj.

Distribuce výskytu karcinomu prostaty naznačuje, že strava a další faktory životního stylu můžou souviset s rozvojem a progresí karcinomu prostaty. Autoři z Nového Zélandu proto hodnotili vliv specificky upravené středomořské stravy u pacientů s touto malignitou na hladinu prostatického specifického antigenu (PSA), C-reaktivního proteinu (CRP) a na poškození DNA. Pacienti měli tuto stravu dodržovat 3 měsíce a údaje o zkonzumované stravě byly hodnoceny podle stravovacích deníků a validovaného dotazníku pro středomořskou stravu.

U sledovaných pacientů bylo zjištěno významné snížení poškození DNA v porovnání se vstupem do studie. Největší přínos byl pozorován u pacientů s dobrou adherencí k doporučené stravě (p = 0,013) při zvýšeném příjmu folátů (p = 0,023), vitaminu C (p = 0,007), luštěnin (p = 0,004) a zeleného čaje p = 0,002). Naopak nepříznivý vliv na poškození DNA byl spojen s vyšší konzumací červeného masa (p = 0,003) a mléčných výrobků (p = 0,008).

Tyto výsledky naznačují, že strava s vysokým obsahem antioxidantů může chránit pacienty s karcinomem prostaty před poškozením DNA. Toto zjištění si žádá další výzkum v rámci rozsáhlejší a dlouhodobější studie.

(zza)

Zdroj: Erdrich S., Bishop K. S., Karunasinghe N., et al. A pilot study to investigate if New Zealand men with prostate cancer benefit from a Mediterranean-style diet. Peer J. 2015 Jul 2; 3: e1080.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 11x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Solitární metastáza karcinomu prostaty do rekta mylně diagnostikovaná jako kolorektální karcinom: kazuistika

Adenokarcinom prostaty je nejčastější malignitou urogenitálního traktu u mužů a objevuje se nejčastěji po 60. roce věku. Metastázy obvykle postihují kosti, plíce a játra. Solitární metastáza adenokarcinomu prostaty v rektu je relativně vzácná. Tuto situaci popisuje následující kazuistika.

Konzumace tučné stravy nesouvisí s rizikem karcinomu prostaty

Aktuální přehled studií a metaanalýza jejich výsledků v závislosti na dávce neprokázaly souvislost mezi příjmem tuku v potravě a rizikem karcinomu prostaty.

Léčba rakoviny prostaty pomocí radioterapie karbonovými ionty

Léčba rakoviny pomocí radioterapie těžkými částicemi je řazena mezi nejmodernější léčebné metody v onkologii. V Evropě, USA i Asii je mnoho aktivních center, zejména protonových, jen malá část používá také radioterapii s terapií karbonovými ionty.Všechny novinky