Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Solitární metastáza karcinomu prostaty do rekta mylně diagnostikovaná jako kolorektální karcinom: kazuistika

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 6.9.2015

Solitární metastáza karcinomu prostaty do rekta mylně diagnostikovaná jako kolorektální karcinom: kazuistika

Adenokarcinom prostaty je nejčastější malignitou urogenitálního traktu u mužů a objevuje se nejčastěji po 60. roce věku. Metastázy obvykle postihují kosti, plíce a játra. Solitární metastáza adenokarcinomu prostaty v rektu je relativně vzácná. Tuto situaci popisuje následující kazuistika.

73letý muž byl přijat na oddělení kolorektální chirurgie v čínském městě Kuang-tung z důvodu obtížné defekace a přítomnosti krve ve stolici trvávající už 6 měsíců. V roce 2009 podstoupil transuretrální resekci prostaty z důvodu zvětšení žlázy s následným zjištěním karcinomu prostaty při postoperačním histopatologickém vyšetření. Pacient poté podstoupil bilaterální orchiektomii a 20 měsíců po operaci užíval Casodex (50 mg 1× denně).

Digitální vyšetření rekta a následně i endoskopické vyšetření ukázaly tvrdší květákovitý tumor ve vzdálenosti 2,5 cm od anu v oblasti 6. hodiny na ciferníku zabírající polovinu obvodu rekta, který adheroval k prostatě. Biopsie z rekta potvrdila špatně diferencovaný adenokarcinom. Při vyšetření magnetickou rezonancí byla zjištěna masa mezi prostatou a fundem močového měchýře, která byla z důvodu dobrého zapouzdření prostaty považována za benigní. Nebylo zjištěno postižení lymfatických uzlin ani žádný nález na CT hrudníku břicha a pánve. Laboratorní vyšetření ukázalo zvýšení PSA (9,387 ng/ml).

Nález v rektu byl z důvodu postižení prostaty a klinických projevů posouzen jako metastáza adenokarcinomu prostaty. Pacientovi byla doporučena neoadjuvantní chemoradioterapie, o níž se předpokládá, že povede k podstatnému zmenšení nádoru a umožní dosáhnout lepších chirurgických výsledků.

(zza)

Zdroj: Liu Z. H., Li C., Kang L., et al. Prostate cancer incorrectly diagnosed as a rectal tumor: A case report. Oncol Lett. 2015 Jun; 9 (6): 2647–2650. Epub 2015 Apr 3.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 11x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Konzumace tučné stravy nesouvisí s rizikem karcinomu prostaty

Aktuální přehled studií a metaanalýza jejich výsledků v závislosti na dávce neprokázaly souvislost mezi příjmem tuku v potravě a rizikem karcinomu prostaty.

Léčba rakoviny prostaty pomocí radioterapie karbonovými ionty

Léčba rakoviny pomocí radioterapie těžkými částicemi je řazena mezi nejmodernější léčebné metody v onkologii. V Evropě, USA i Asii je mnoho aktivních center, zejména protonových, jen malá část používá také radioterapii s terapií karbonovými ionty.

Terapie karcinomu prostaty: incidence komplikací radikální prostatektomie a radioterapie

V terapii karcinomu prostaty se v současnosti uplatňuje několik různých přístupů. Mezi nejčastější metody patří radikální prostatektomie a radioterapie. Nový výzkum se zaměřil na porovnání incidence komplikací mezi chirurgickým a radioterapeutickým přístupem.Všechny novinky