Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Odlišná míra návalů horka u pacientů s rakovinou prostaty a bez ní

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 13.7.2015

Odlišná míra návalů horka u pacientů s rakovinou prostaty a bez ní

Vědci v této studii sledovali nežádoucí účinky androgenní deprivační terapie (ADT) u pacientů s pokročilým karcinomem prostaty. Zjistili, že pacienti léčení touto terapií trpí podstatně častěji návaly horka, které se navíc během léčby postupně zhoršují.

ADT představuje v současnosti základní terapii u pacientů s lokálně pokročilým nebo metastazujícím karcinomem prostaty, její přínos pro prognózu těchto pacientů je nezastupitelný. Nicméně až 80 % pacientů s touto léčbou si stěžuje na výrazné nežádoucí účinky – návaly horka. Celkem 25 % pacientů je mezi negativními efekty léčby řadí na první místo, mnoho z nich kvůli nim dokonce uvažuje o přerušení léčby.

Výzkumníci z Moffat Cancer Center v Tampě na Floridě se snažili zjistit, jaké faktory mohou tyto nežádoucí účinky ovlivňovat. Porovnávali 60 pacientů s rakovinou prostaty s ADT, 83 pacientů s karcinomem prostaty bez ADT a 86 mužů bez rakoviny. Podle výsledků jejich studie vykazují pacienti s ADT po uplynutí 6 i 12 měsíců od zahájení léčby zřetelně větší míru návalů horka než pacienti v obou zbývajících skupinách dohromady. Závažnost tohoto vedlejšího účinku se přitom s déletrvající léčbou ADT zhoršuje a snižuje tak kvalitu každodenního života pacientů (hlavně kvalitu spánku) a omezuje jejich aktivity ve volném čase. Z další analýzy vyplynulo, že výraznějšími návaly horka trpěli muži mladšího věku a nižšího indexu tělesné hmotnosti (BMI). Zároveň se zdálo, že roli v závažnosti těchto nežádoucích vedlejších účinků mohou hrát i některé geny, které ovlivňují imunitní reakce, nervové přenosy impulsů, vazokonstrikci cév či cirkadiánní rytmy.

Pro pacienty léčené ADT z důvodu pokročilého karcinomu prostaty představují návaly horka nepříjemný vedlejší účinek léčby, který zhoršuje kvalitu jejich života.

(tda)

Zdroj: H. Lee Moffitt Cancer Center & Research Institute. Moffitt researchers work to determine why some prostate cancer patients experience more hot flashes. Obesity, Fitness & Wellness Week 30/5/2015. 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,1/5, hodnoceno 9x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Jaké výhody přináší multidisciplinární péče pacientům s rakovinou?

Léčba v rámci multidisciplinárních týmů (MDTs) je považována za ideální způsob péče o pacienty s rakovinou, nicméně přesná definice toho, co vlastně MDTs obnášejí, jaké je jejich poslání a konkrétní přínos, stále chybí. Autoři předkládané práce se právě těmito otázkami zabývali.

Necitlivý přístup zdravotníků a nedostatek informací mají dlouhodobý dopad na psychický stav pacientů s karcinomem prostaty

Analýza provedená u 1239 mužů léčených s karcinomem prostaty ve Finsku (2004–2009) ukázala, že pacienti dávají přednost brachyterapii a prostatektomii. Nedostatečné informace o léčbě a nespokojenost s přístupem zdravotníků byly hlavní důvody nepříznivého psychického stavu pacientů.

Léčba a prevence kostních komplikací u pacientů s pokročilým karcinomem prostaty

Udržení kostního zdraví představuje u pacientů s karcinomem prostaty (PC) terapeutickou výzvu, protože u tohoto onemocnění je vysoké riziko vzniku kostních metastáz a v důsledku hormonální terapie dochází i k poklesu kostní minerální denzity (BMD). Konkrétní doporučení pro léčbu těchto pacientů jsou ale stále předmětem diskuzí.Všechny novinky