Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nežádoucí účinky androgendeprivační terapie u karcinomu prostaty

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 2.11.2015

Nežádoucí účinky androgendeprivační terapie u karcinomu prostaty

Androgendeprivační terapie (ADT) tvoří základní komponentu léčby agresivní a pokročilé formy rakoviny prostaty. Pacienty na této terapii však provází množství nežádoucích účinků. Jaké jsou možnosti jejich řešení?

Recentní přehledový článek zkoumá do současnosti publikovanou literaturu (především randomizované prospektivní studie) strategickým prohledáváním bibliografické databáze Medline od srpna 2013. Autoři syntetizovali aktuální poznatky týkající se ADT a doprovodných nežádoucích účinků u pacientů s karcinomem prostaty. Současně přihlédli k možnostem řešení a minimalizaci rizik nežádoucích účinků ADT.

Mezi nežádoucí účinky v souvislosti s ADT se nejčastěji popisuje vliv na kostní zdraví, především úbytek minerální kostní denzity. Dále metabolické změny, kdy pacienti často nabývají na váze se současným zvýšením inzulinové rezistence. Snižuje se svalová hmota. Pacienti si mohou stěžovat na pokles libida a sexuální dysfunkce, zmenšení objemu varlat a projevy gynekomastie. Také bývají hlášeny návaly horka, anémie a únava.

Z řady observačních studií zahrnutých v rešerši vyplývá především fakt, že ADT zvyšuje riziko rozvoje diabetu mellitu a kardiovaskulárních příhod. Nicméně u většiny publikovaných prací není popsán přímý dopad ADT na zvýšení kardiovaskulární mortality. Randomizované kontrolované studie přinášejí společný poznatek, že nežádoucí účinek ztráty kostní hmoty je racionální řešit bisfosfonáty, biologickou léčbou denosumabem nebo modulátory estrogenových receptorů. U pacientů s příznaky metabolického syndromu spočívá vhodné řešení v režimových opatřeních, jako jsou cvičení, úprava jídelníčku, případně nasazení metforminu. U gynekomastie se často nasazuje terapie tamoxifenem nebo profylaktické ozařování. Pokud si pacient stěžuje na snížení svalové hmoty, je výhodné doporučit rezistenční a aerobní cvičení. Návaly horka provázející ADT byly napříč studiemi řešeny různými terapeutickými přístupy, jako např. léčivými přípravky s venlafaxinem, gabapentinem, medroxyprogesteronem či cyproteronacetátem.

Androgendeprivační terapie je i přes četnost nežádoucích účinků nedílnou součástí moderní léčby rakoviny prostaty. Rizika poškozující zdraví a kvalitu života pacientů je možné v klinické praxi výhodně minimalizovat intervenčními i režimovými přístupy, které jsou dokumentované v publikované literatuře.

(thom)

Zdroj: Nguyen P. L., Alibhai S. M., Basaria S. et al. Adverse effects of androgen deprivation therapy and strategies to mitigate them. Eur Urol 2015 May; 67 (5): 825–836, doi: 10.1016/j.eururo.2014.07.010. 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,6/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Úbytek kostní hmoty u androgendeprivační terapie pacientů s karcinomem prostaty – jaké jsou možnosti?

Androgendeprivační terapie (ADT) je v současné době standardní nebo adjuvantní léčbou u pacientů s pokročilým karcinomem prostaty. Jedním z nežádoucích účinků je však vliv ADT na kostní hmotu.

Denosumab chrání před osteolytickými metastázami

Karcinom prostaty patří celosvětově mezi nejčastější nádory postihující muže. S vývojem nových terapeutických režimů se přitom postupně mění spíše v chronické onemocnění, se kterým pacienti žijí po celou řadu let. Na významu tak nabývají otázky kvality života postižených, které v pokročilých fázích velmi často trápí osteolytické kostní metastázy. Využití denosumabu u pacientů s kastračně rezistentním karcinomem prostaty (CRPC) se věnovala práce uveřejněná letos v časopise Annals of Oncology.

Vysoká hladina PSA a její rychlý nárůst jsou nepříznivými prognostickými faktory u karcinomu prostaty

U pacientů s nemetastazujícím karcinomem prostaty léčených androgendeprivační terapií znamená hladina prostatického specifického antigenu (PSA) > 8 ng/ml nebo zdvojnásobení hladiny PSA do 6 měsíců zvýšené riziko vzniku kostních metastáz i úmrtí. Jde o výsledky dánské studie s 2494 pacienty publikované v červnu 2015.Všechny novinky