Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Mužům nad 70 let je často zbytečně upírána kurativní léčba karcinomu prostaty

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 30.5.2015

Mužům nad 70 let je často zbytečně upírána kurativní léčba karcinomu prostaty

Při rozhodování o léčbě karcinomu prostaty je i u mužů nad 70 let třeba doporučit standardní kurativní lokální léčbu, pokud jsou v dobrém zdravotním stavu.

British Journal of Urology zveřejnil nedávno doporučení australských odborníků věnované léčbě lokalizovaného karcinomu prostaty u mužů vysokého věku. Tito autoři doporučují, aby každý pacient s karcinomem prostaty nad 70 let podstoupil před terapeutickým rozhodnutím posouzení celkového zdravotního stavu pomocí validovaného nástroje. Zdravým mužům se středně až vysoce rizikovým onemocněním je třeba nabídnout standardní kurativní lokální léčbu podle doporučení platných u mladších mužů. U mužů s celkově horším zdravotním stavem je namístě geriatrická intervence, díky které může pacient dosáhnout stavu, kdy je kurativní léčba karcinomu prostaty vhodná.

U mužů s očekávanou délkou života < 10 let je alternativou radioterapie. Androgendeprivační léčba nezvyšuje přežití pacientů s lokalizovaným karcinomem prostaty a je třeba ji rezervovat pouze pro paliativní symptomatickou léčbu. U starších pacientů je významná onkologická kontrola i zachování kontinence, relativně nižší význam pro kvalitu života má erektilní dysfunkce.

Jak uvádějí autoři článku, při rozhodování, zda bude pro pacienta s lokalizovaným karcinomem prostaty přínosem radikální léčba, je třeba zohlednit spíše biologický než chronologický věk. Nutný je další výzkum specificky zaměřený na vedení léčby tohoto onemocnění u mužů vysokého věku.

(zza)

Zdroj: Everaerts W., Van Rij S., Reeves F., et al. Radical treatment of localised prostate cancer in the elderly. BJU Int. 2015 Mar 23; doi: 10.1111/bju.13128. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

U mužů s nemetastazujícím karcinomem prostaty a androgen deprivační léčbou je navzdory doporučení nedostatečně využívána denzitometrie a léčba bisfosfonáty

Pouze u méně než 1 % mužů s nemetastazujícím karcinomem prostaty a androgen deprivační terapií (ADT) byla dodržena doporučení týkající se vyšetření kostní denzity a léčby bisfosfonáty. Ukázala to americká kohortová studie s 30 846 muži staršími 65 let pokrývající období 2004 až 2008.

Interaktivní edukační on-line program pro pacienty s karcinomem prostaty

Vývoj a první hodnocení psychologicko-edukačního multimediálního on-line programu PROGRESS pro pacienty, kteří přežili karcinom prostaty, ukázalo, že může jít o přínosný klinický nástroj. Témata by měla pokrývat požadavky pacientů, jako je kontrola příznaků, emoční problémy a osvojení nových dovedností.

Depresivní příznaky u mužů s karcinomem prostaty lze terapeuticky zmírnit

Pacienti s karcinomem prostaty jsou vystaveni zvýšenému riziku deprese. Intervence, které zmírní depresivní příznaky u těchto pacientů, zahrnují nejen psychoterapii a podporu podobně postižených pacientů, ale také cvičení, podávání informací, masáže a medikaci.Všechny novinky