Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Konzumace tučné stravy nesouvisí s rizikem karcinomu prostaty

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 4.9.2015

Konzumace tučné stravy nesouvisí s rizikem karcinomu prostaty

Aktuální přehled studií a metaanalýza jejich výsledků v závislosti na dávce neprokázaly souvislost mezi příjmem tuku v potravě a rizikem karcinomu prostaty.

Nejistá hypotéza z předchozích epidemiologických studií naznačovala možný vztah mezi množstvím zkonzumovaného tuku a rizikem karcinomu prostaty. Čínští autoři se pokusili tento vztah zhodnotit. Provedli systematický průzkum databází PubMed, ScienceDirect a Wiley Online Library a vyhledali studie věnované této problematice publikované do 1. března 2015.

Identifikovali 14 kohortových studií zahrnujících 751 030 účastníků včetně 37 349 případů karcinomu prostaty. Nezjistili však žádný důkaz o stoupajícím riziku této malignity v závislosti na množství tuku ve stravě. Relativní riziko spojené se zvýšením množství zkonzumovaných tuků o 28,35 g činilo 0,99 u celkového tuku, 1,00 u nasycených tuků, 0,99 u polynenasycených tuků a 1,00 u mononenasycených tuků. Nebyla zjištěna ani souvislost mezi množstvím zkonzumovaných tuků a stupněm pokročilosti karcinomu prostaty. Analýzy podskupin i analýzy senzitivity přinesly konzistentní výsledky.

Autoři uzavírají, že důkazy z publikovaných studií nepodporují hypotézu, že by nadměrná konzumace tuku zvyšovala riziko karcinomu prostaty nebo jeho závažnost.

(zza)

Zdroj: Xu C., Han F. F., Zeng X. T. Fat Intake Is Not Linked to Prostate Cancer: A Systematic Review and Dose-Response Meta-Analysis. PLoS One. 2015 Jul 17; 10 (7): e0131747.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 11x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba rakoviny prostaty pomocí radioterapie karbonovými ionty

Léčba rakoviny pomocí radioterapie těžkými částicemi je řazena mezi nejmodernější léčebné metody v onkologii. V Evropě, USA i Asii je mnoho aktivních center, zejména protonových, jen malá část používá také radioterapii s terapií karbonovými ionty.

Terapie karcinomu prostaty: incidence komplikací radikální prostatektomie a radioterapie

V terapii karcinomu prostaty se v současnosti uplatňuje několik různých přístupů. Mezi nejčastější metody patří radikální prostatektomie a radioterapie. Nový výzkum se zaměřil na porovnání incidence komplikací mezi chirurgickým a radioterapeutickým přístupem.

Vliv fyzické aktivity (fotbalu) na kvalitu života u pacientů s rakovinou prostaty

Přibývá důkazů, že rehabilitace v podobě fyzického cvičení pomáhá zlepšit fyzickou kondici a kvalitu života u pacientů s rakovinou prostaty. Tato rehabilitace se ale potýká s neochotou pacientů tuto rehabilitaci podstoupit a vytrvat v ní. V této studii se vědci pokusili rehabilitaci zatraktivnit tím, že jako její formu zvolili rekreační fotbal.Všechny novinky