Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Interaktivní edukační on-line program pro pacienty s karcinomem prostaty

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 7.5.2015

Interaktivní edukační on-line program pro pacienty s karcinomem prostaty

Vývoj a první hodnocení psychologicko-edukačního multimediálního on-line programu PROGRESS pro pacienty, kteří přežili karcinom prostaty, ukázalo, že může jít o přínosný klinický nástroj. Témata by měla pokrývat požadavky pacientů, jako je kontrola příznaků, emoční problémy a osvojení nových dovedností.

Tento program byl vyvinut na oddělení psychosociální a behaviorální medicíny univerzitního onkologického centra ve Filadelfii (USA). Jeho cílem je usnadnit pacientům s karcinomem prostaty přechod od léčby k dlouhodobému přežití. Vývoj a ověření programu zahrnovaly dvoufázový průzkum s 29 pacienty s časným stadiem karcinomu prostaty. V první fázi proběhly individuální a skupinové rozhovory a byl stanoven obsah programu. Ve druhé fázi bylo testováno jeho opakované používání a využitelnost.

Zařazení pacienti vyjádřili zájem o následující témata:

  • kontrola vedlejších účinků léčby,
  • řešení problémů s fyzickým vzhledem a komorbiditami spojenými s nadváhou/obezitou,
  • zvládání emočních a komunikačních aspektů,
  • tipy na co nejmenší narušení každodenního života,
  • osvojení zdravých návyků.

Pacienti také vyjádřili přání zařadit reálné obrázky různých pacientů, kteří karcinom prostaty prodělali.

Využití hotového teoretického rámce, multimediálního on-line prostředí a přístupu založeného na důkazech umožnilo vytvořit psychologicko-edukační nástroj, který plně odpovídá potřebám pacientů s karcinomem prostaty. Tento program má všechny předpoklady stát se široce využívaným nástrojem, který doplní klinickou praxi péče o tyto pacienty.

(zza)

Zdroj: Miller S. M., Hudson S. V., Hui S. K., et al. Development and preliminary testing of PROGRESS: a Web-based education program for prostate cancer survivors transitioning from active treatment. J Cancer Surviv. 2015 Feb 20. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,2/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Lepší komunikace mezi lékařem a pacientem s karcinomem prostaty

Komunikaci mezi lékařem a pacientem s karcinomem prostaty usnadní, když si lékař získá důvěru pacienta, zajistí adekvátní léčbu, přizpůsobí poskytované informace úrovni pacientova vzdělání a bude respektovat pacientovy náboženské názory.

Hodnoty PSA a Gleasonova skóre u karcinomu prostaty, při kterých je nutné hledat kostní metastázy

Podle španělské studie s 263 pacienty s asymptomatickým karcinomem prostaty je třeba provést zobrazovací vyšetření skeletu z důvodu zjištění kostních metastáz při hladině prostatického specifického antigenu (PSA) ≥ 16,18 ng/ml a hodnotě Gleasonova skóre (GS) ≥ 7.

Nasazení androgendeprivační terapie při samotném relapsu prostatického specifického antigenu neprodlužuje přežití pacientů s karcinomem prostaty

Při recidivě karcinomu prostaty stanovené pouze na základě zvýšení PSA (prostatického specifického antigenu) vede časně zahájená androgendeprivační léčba (ADT) ke stejnému pětiletému přežití jako léčba zahájená až po klinické progresi. Ukázala to analýza údajů 2096 mužů ze studie CaPSURE publikovaná v březnu 2015.Všechny novinky