Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Bolest u pacientů s kostními metastázami v důsledku pokročilého nádorového onemocnění

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 1.12.2015

Bolest u pacientů s kostními metastázami v důsledku pokročilého nádorového onemocnění

Kostní metastázy způsobují pacientům s pokročilým nádorovým onemocněním bolesti, které významně zhoršují kvalitu života. Hodnocení intenzity těchto bolestí a jejich terapeutické ovlivnění je přitom velmi komplikované.

Léčiva ovlivňující kostní metabolismus, jako jsou například monoklonální protilátka denosumab nebo bisfosfonát kyselina zoledronová, zabraňují u nádorových onemocnění vzniku kostních komplikací (patologických zlomenin, komprese míchy, nutnosti ozařování kostí či chirurgických zákroků). U pacientů s již rozvinutým metastatickým postižením kostí mohou vést ke snížení bolesti.

Autoři americké přehledové práce zhodnotili randomizované klinické studie, které zkoumaly vliv těchto léčiv na bolest u pacientů s metastatickou kostní nemocí u pokročilých solidních tumorů. V těchto studiích byla bolest hodnocena nejčastěji pomocí vizuální analogové škály a dále Brief Pain Inventory Questionnaire-Short Form. K popisu užívání analgetik byl potom využíván Analgetický žebříček WHO a Analgesic Quantification Algorithm.

Intravenózní bisfosfonáty zlepšovaly bolesti u pacientů s kostními metastázami solidních tumorů. Denosumab ve srovnání se zoledronátem zabránil i zhoršování bolestí a oddálil nutnost léčby silnými opioidními analgetiky. U pacientů, kteří při vstupu do studie netrpěli žádnou bolestí nebo pociťovali mírnou bolesti, vedl denosumab k redukci rizika nárůstu intenzity bolesti.

Výsledky této práce naznačují, že užívání denosumabu s adekvátní substitucí vápníku a vitaminu D ještě před nástupem bolestí může vést k dalšímu zlepšování kvality života pacientů. Zároveň podporují trend využívání validovaných dotazníků k optimalizaci léčby bolesti spojené s metastatickým postižením kostí.

(epa)

Zdroj: Patrick D. L., Cleeland C. S., von Moos R. et al. Pain outcomes in patients with bone metastases from advanced cancer: assessment and management with bone-targeting agents. Support Care Cancer 2015 Apr; 23 (4): 1157–1168; doi: 10.1007/s00520-014-2525-4.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Úloha sester v managementu kostních metastáz

Karcinom prostaty patří mezi nejčastější maligní nádory u mužské populace. S rozvojem moderní terapie se neustále prodlužuje medián přežití a z novotvaru prostaty se tak stává spíše chronické onemocnění. Jednou z komplikací, které trápí postižené v pokročilých fázích nemoci, jsou kostní metastázy. Sofistikovanou možnost jejich managementu představuje monoklonální protilátka denosumab. Úlohou sester v této problematice se zabýval článek, který byl letos uveřejněn v časopisu Supportive Care in Cancer.

Nežádoucí účinky androgendeprivační terapie u karcinomu prostaty

Androgendeprivační terapie (ADT) tvoří základní komponentu léčby agresivní a pokročilé formy rakoviny prostaty. Pacienty na této terapii však provází množství nežádoucích účinků. Jaké jsou možnosti jejich řešení?

Denosumab je superiorní vůči zoledronátu v prevenci kostních příhod

Karcinom prostaty je nyní díky moderní terapii vnímám jako chronické onemocnění. I s pokročilým postižením mohou pacienti žít řadu let. Kromě zpomalování progrese se léčba nemocných s karcinomem prostaty opírá také o zvládání klinických symptomů, které tuto chorobu provázejí. Pro pacienty s kostními metastázami je určena monoklonální protilátka denosumab. Data o srovnání denosumabu s bisfosfonátem zoledronátem v prevenci kostních příhod přinesla práce uveřejněná v časopisu European Journal of Cancer v roce 2012.Všechny novinky