Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Bezpečnost denosumabu ve srovnání s kyselinou zoledronovou u pacientů s kostními metastázami – metaanalýza randomizovaných kontrolovaných studií

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 5.9.2016

Bezpečnost denosumabu ve srovnání s kyselinou zoledronovou u pacientů s kostními metastázami – metaanalýza randomizovaných kontrolovaných studií

Kostní metastázy vedou k lokální destrukci kosti a vzniku kostních komplikací (bolest kostí, patologické zlomeniny, hyperkalcémie, komprese míchy). Zásadní roli v léčbě kostních metastáz dosud hrály bisfosfonáty, zvláště kyselina zoledronová, v poslední době se ovšem začíná výrazně prosazovat rovněž denosumab, humánní monoklonální protilátka proti RANKL, jež nabízí lepší bezpečnostní profil i výraznější zabránění progresi bolesti, jak ukazuje i níže prezentovaná metaanalýza, publikovaná v srpnu 2016.

Výsledky některých klinických studií ukazují, že denosumab pomáhá oddálit vznik kostních komplikací u metastatického onemocnění kostí efektivněji než kyselina zoledronová. Autoři metaanalýzy se proto rozhodli pro systematické porovnání bezpečnosti těchto dvou léčiv.

V rámci svého hodnocení prohledali databáze PubMed, Embase, Cochrane Library, Web of Science, Elsevier a China National Knowledge Infrastructure a vybrali práce publikované do října 2015. Do metaanalýzy zahrnuli 6 randomizovaných kontrolovaných klinických studií, kterých se zúčastnilo celkem 13 733 pacientů.

Výskyt nežádoucích účinků byl ve skupinách léčených denosumabem a kyselinou zoledronovou podobný, kromě častější anémie, anorexie a bolesti kostí a zad ve skupině léčené kyselinou zoledronovou. Výskyt závažných renálních nežádoucích účinků byl signifikantně vyšší u skupiny léčené kyselinou zoledronovou. Závažná hypokalcémie se častěji manifestovala ve skupině léčené denosumabem. Osteonekróza čelisti postihla obě skupiny stejně často.

Z výsledků této metaanalýzy plyne, že denosumab představoval v oddálení a zabránění vzniku kostních komplikací u pacientů s kostními metastázami bezpečnější volbu a také lépe zabraňoval progresi bolestí ve srovnání s kyselinou zoledronovou.

(epa)

Zdroj: Chen F., Pu F. Safety of denosumab versus zoledronic acid in patients with bone metastases: a meta-analysis of randomized controlled trials. Oncol Res Treat 2016; 39 (7−8): 453−459, doi: 10.1159/000447372.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Denosumab v terapii metastáz u kastračně rezistentního karcinomu prostaty

Kostní metastázy jsou velmi častou komplikací karcinomu prostaty. Jejich vznik je spojen s významnou morbiditou, častým rozvojem kostních příhod a negativním vlivem na kvalitu života. Výsledky studií ukazují, že významnou roli v prevenci kostních příhod zastává monoklonální protilátka denosumab.

Hypofrakcionace: testováno, prokázáno

V časopisu Lancet Oncology byly publikovány dvě velké randomizované studie na téma karcinom prostaty a hypofrakcionace, tedy radioterapie prováděné v menším počtu frakcí o vyšší dávce. Přinášíme vám zajímavý komentář, který k těmto studiím publikoval W. Robert Lee z americké Dukeovy univerzity.

Adenokarcinom prostaty s metastatickým šířením do mandibuly

Karcinom prostaty je jednou z nejčastějších malignit mužů. Má tendenci metastazovat do kostí, přesto je šíření do mandibuly vzácné. Vzhledem k nevšednímu výskytu metastáz v dolní čelisti představuje jejich diagnóza výzvu jak pro urology, tak pro stomatology.Všechny novinky