Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Karcinom prostaty: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Antiresorpční léky působí proti nepříznivému vlivu androgendeprivační terapie na kost

Specializace: onkologie urologie
Téma: Karcinom prostaty

Vydáno: 23.3.2015

Antiresorpční léky působí proti nepříznivému vlivu androgendeprivační terapie na kost

Androgendeprivační léčba je stále běžnou léčbou karcinomu prostaty, a to včetně pacientů bez metastáz a stavů, u nichž nebyla prokázána účinnost. V současné době se obrací pozornost na nežádoucí účinky této léčby, z nichž je za nejzávažnější považováno snížení kostní minerální denzity (BMD), rozvoj osteoporózy a riziko zlomenin. Na konci roku 2014 proto američtí autoři připravili přehled poslední publikované literatury na téma postižení kostí v souvislosti s androgendeprivační terapií.

Jak vyplývá z tohoto přehledu, k prevenci postižení kostí u androgendeprivační terapie je k dispozici několik postupů. Zahrnují podávání antiresorpčních léků, jako je denosumab nebo bisfosfonáty, suplementaci kalcia a vitaminu D, režim fyzické zátěže a kombinované přístupy. Jako parametr účinnosti těchto intervencí je ve většině studií použita BMD. Je třeba ale mít na paměti, že nejdůležitějším cílem těchto postupů je snížení rizika klinicky relevantních zlomenin.

Jak autoři uzavírají, uvedená fakta zdůrazňují nutnost racionálního podávání androgendeprivační terapie s omezením na situace, u nichž byl její přínos jasně prokázán, aby se předešlo zbytečným komplikacím.

(zza)

Zdroj: Skolarus T. A., Caram M. W., Shahinian V. B. Androgen-deprivation-associated bone disease. Curr Opin Urol. 2014 Nov; 24 (6): 601–7.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

U pacientů s karcinomem prostaty je nutné věnovat pozornost prevenci kostních příhod

Pro kvalitu života pacientů s karcinomem prostaty je velmi důležitý stav kostí. Před zahájením androgendeprivační léčby je třeba vyšetřit kostní minerální denzitu (BMD) a zavést případnou antiosteoporotickou léčbu. U pacientů s kostními metastázami je přínosem časná léčba zaměřená na snížení rizika kostních příhod.

Možnosti prevence kostních příhod u pacientů s metastatickým karcinomem prostaty se rozšiřují

Prevenci kostních příhod u pacientů s metastazujícím karcinomem prostaty prokázaly léky cílené na osteoklasty a nově také chorobu modifikující léky. Další možnosti, jak snížit skeletální morbiditu u těchto pacientů, nabídnou v budoucnu nejspíš i další léky, které jsou nyní ve vývoji.

Použití denosumabu u nemetastazujícího kastračně rezistentního karcinomu prostaty

Po zavedení screeningu karcinomu prostaty pomocí zjišťování hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) se zvýšil počet případů diagnostikovaných již v raném stadiu.Všechny novinky